| liviunm a întrebat:

Buna seara, am o masina indesit pe vertical si nu mai invarte cuva, am desfacut-o, cureaua e buna, nu stiu care ar fi cauza.

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Curata filtrul de scame!
Ai un orificiu cu capac in partea de jos, care trebuie desurubat, scoase scamele (cu degetul, sarma, ac de crosetat etc., dupa care insurubezi bine capacul la loc.
In peste jumatate din cazuri astuparea filtrului duce la aceasta problema la masinile de spalat.

Daca tot nu se invarte, atunci cheama un depanator de masini de spalat, cunoscator.

| liviunm explică (pentru Bula):

Unde se afla filtru ala

| Bula a răspuns (pentru liviunm):

La masinile de spalat frontale se gaseste pe partea frontala, sub forma unui capac plat de plastic, de obicei in coltul din dreapta-jos a frontului masinii (aproape de podea), sub o usita de plastic.
La masinile cu cuva superioara nu stiu chiar in care parte este, dar trebuie sa fie tot in partea de jos, asemanator.
In cartea masinii poti gasi locatia exacta si modul de desfacere /curatire.

| liviunm explică (pentru Bula):

Am desfacut n-are nimic e curat

| Bula a răspuns (pentru liviunm):

Chiar si putina scama ascunsa, abia vizibila poate bloca sistemul.

Daca te uiti prin gaura, se vad si paletele ventilatorului motorului. Poti incerca, CU GRIJA, daca se poate invarti (cu un ac lung sau varful unei surubelnite). E suficient sa poti misca cate un mic pas, doar sa nu fie blocat.

Daca nici dupa acesta n-ai dat de problema, incearca sa pornesti masina pe un ciclu normal si urmareste pas cu pas pana unde merge programul!
(introducere de apa, rotire-amestecare cu cuva, evacuarea apei (cu pompa de apa).
Faza care nu functioneaza trebuie retinuta si va indica natura defectului, respectiv posibila defectiune.

| liviunm explică (pentru Bula):

Oare sa fie de acolo motorul si cureaua e buna

| Bula a răspuns (pentru liviunm):

Care este ultima faza la care se opreste in timpul ciclului programat?

| liviunm explică (pentru Bula):

Pai porneste de la 4 dar nu invarte cuva inaintd invartea

| liviunm explică (pentru Bula):

Ventilatorul ala trebuie să se invarta

| Bula a răspuns (pentru liviunm):

1. Apa intra in cuva?

2. Ventilatorul acela se invarte impreuna cu motorul, e pe axul lui. Dar se poate invarti doar putin cu surubelnita. Cand functioneaza, se invarte impreuna cu motorul, dar atunci capacul este pus si nu poti vedea prin gaura de curatire.

| liviunm explică (pentru Bula):

Apa vad ca isi ia

| Bula a răspuns (pentru liviunm):

Daca si-a luat apa si dupa aceea se aude motorul (dar cuva nu se invarte) atunci:
- motorul poate fi blocat sau ars
- cureaua intinsa sau sarita /rupta
- tamburul blocat

Daca desfaci capacul din partea curelei, se poate vedea ce se intampla mai exact.
a. - Se ia jos cureaua si se invarte cu mana cuva, respectiv axul motorului. Ambele trebuie sa fie liberi, sa se poata roti. Incercarea se face cu stecherul scos din priza, fara curent!
b. - Se conecteaza inapoi masina de spalat la priza si se porneste FARA cureaua pusa.
Cand s-a umplut cuva cu apa, trebuie sa porneasca motorul (se poate vedea la o lanterna buna. Daca nu se invarte, atunci nu primeste comanda (curent), iar daca baraie si nu se invarte axul motorului (sau se invarte doar slab), atunci probabil motorul este ars.

| liviunm explică (pentru Bula):

Nu se invarte axul ala la motor

| Bula a răspuns (pentru liviunm):

Daca axul motorului nu se invarte, trebuie luata jos cureaua de pe fulia pusa pe axul motorului si incercat asa sa fie invartit.
- Daca nici asa (eliberat de curea) nu se poate invarti, atunci motorul este gripat mecanic si trebuie schimbat.
- Daca se invarte fara curea, atunci trebuie incercat tamburul, daca se invarte. Aici e mai complicat daca nu se invarte: poate fi blocare de la o haina sau poate avea rulmentul spart etc.

| darrio2007 a răspuns:

Motorul se invarte? Daca nu, motorul e dus.

| liviunm explică (pentru darrio2007):

Motorul se aude

| darrio2007 a răspuns (pentru liviunm):

Daca se aude nu inseamna ca se si invarte. Poate avea vreun scurt si bazaie dar nu se invarte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai motoru. Sau daca nu vezi sa nu fie vreun fir dezlipit. Eu asa am patit, si nu mai invartea neam.
Dar imi aparea si un cod de eroare, dar oricum nu am gasit mai nimic e el.
Am gasit pe un forum undeva, sa ma uit de nu stiu ce fir. SI cand m-am uitat, era dezlipit. L-am pus la loc si a mers.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Poate fi motorul (sau carbunii de la motor)
un fir sau tabela de control (panoul de comanda).
Nu stiu daca filtrul de scame are vreo legatura.