| Voicu_Rus_1948 a întrebat:

Am o mica nelamurire si va rog sa-mi spuneti daca intr-adevar o piesa "niplu" folosit la o instalatie de apa, fabricat din alama, este considerat mai slab decat unul zincat? Asa mi-a spus cine
va de curand si eu credeam ca e invers.
Va multumesc anticipat pentru. raspuns!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de grosimea materialului.
Daca e subtire si se strange tare cu cheie franceza, atunci ceea de alama se poate rupe.
Din fericire, fierul zincat nu se poate face chiar atat de subtire si astfel rezista mai bine la "zeama de cleste" decat cel subtire, de alama.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Dupa mine este de preferat alama. Eu zic ca este mai precis prelucrata, mai rezistenta in timp, mai ușor de desfăcut, mai aspectuoasa, nu vad vreun motiv pentru care ar fi de preferat fierul zincat. Asta cu "daca e subțire" numi se pareun argument, vorbim strict de material, nu de proasta proiectare si execuție. Așa am dat si peste zamac cromat, robineți gata crăpați, filete tăiate aiurea samd.

| Voicu_Rus_1948 explică (pentru regis):

Va salut! Cred ca intr-adevar piesa mea de alama, de care mi s-a spus ca e slaba o fi intr-adevar de proasta calitate. Legat de subiect, am vazut pe net ca fitingurile de alama sunt cu mult mai scumpe decat cele zincate si probabil ca nu degeaba.

| relian a răspuns:

Aia din alama e mai buna, zincul ala rugineste, asta daca e slab calitativ.Deci de regula astea se fac din alama,din zinc mai fac chinezii, adica chinezarii, sau poate si altii, dar sunt mai ieftine, astfel ca omu sa aleaga de ce bani are.

| Voicu_Rus_1948 explică (pentru relian):

Va salut! Multumesc si pentru. raspunsul dvs. Si eu ma gandeam ca alama ar trebui sa fie mai buna. Probabil ca depinde si de calitatea pe care o face producatorul.