| liviunm a întrebat:

Buna seara, am o problema cu rezervorul de la wc, se umple greu dupa care apa curge in wc si consuma, adica se umple mereu.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Probabil ai vreo pietricica blocata in valva de la plutitor, care nu îngreunează atat trecerea apei cat si închiderea robinetului.
Daca aveai înclinații tehnice, sigur nu puneai întrebarea asta înainte de a demonta rezervorul, dar sigur ai un amic căruia ii place sa șurubărească... Se poate si cu un instalator, dar nu merita deranjul. E ca si cum ai apela la un electrician ca sa îți schimbe un bec.

| anonimg a răspuns:

Pentru toata treaba ai nevoie de in instalator sanitar. Il gasesti pe olx (dupa localitatea ta); ii spui care este problema, si il intrebi cat te costa sa o rezolvi; iar el trebuie sa iti spuna cu aproximatie un pret.
El trebuie sa vina acasa sa vada daca se mai poate repara, sau trebuie schimbat rezervorul cu totul.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Vezi ca are un plutitor, plutitorul trebuie sa se ridice pana la un animit nivel ca apa din rezervor sa se opreasca. Daca nu se ridica, e plutitorul gaurit. Un rezervor bun costa cam 100 de lei (Laguna), un rezervor mai ieftin costa cam 60 de lei, dar nu e bun de nimic, se strica dupa 2 ani.