| Roxyfrumy a întrebat:

Am primit o floare crin regal ghiveci care se pune pe pamant. Cum se ingrijeste? Cum se uda floarea si unde ii place ca sta la soare sau umbra? Va rog frumos, un sfat.

1 răspuns:
| QElenaBoghiu a răspuns:

Substratul
Pămânul universal de flori este suficient de bun pentru crini, dar trebuie ales unul de calitate, care să-i asugure suficiente substanţe nutritive. Acesta ar trebui schimbat la doi ani.

Îngrăşământ
De primăvara şi până toamna, este bine să punem în ghiveci puţin îngrăşământ, o dată pe săptămână. Cel mai indicat este îngrăşământul pentru plante ornamentale cu flori.

Udatul
Amaryllis este o floare care nu are nevoie de multă apă. Udată în exces, ea poate avea de suferit, fiindcă există riscul ca bulbul să putrezească.

Îngrijirea crinilor în ghiveci. După înflorire
Când florile se usucă, frunzele ies din pământ şi trebuie să le îngrijim, fiindcă acestea hrănesc şi menşin bulbul până la următoarea înflorire. De asemenea, trebuie să tăiem tijele florilor ofilite.