| Off_Cosmin_1978 a întrebat:

Buna seara.am un boiler electric de 50 l, montat de 2 saptamani,in seara asta a inceput sa curenteze bateria de la dus si chiuveta, am schimbat invers stecherul in priza...degeaba! am pus lampa de control si surpriza...chiar are curent! De 2 saptamani de cand e montat nu am avut nici un fel de probleme

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Problema nu este de la priză ci de la boiler cheama specialistul care ti la montat sa vada de unde vin scurgerile de curent ca nu este normal sa faca asa.

| xerxes1 a răspuns:

Inseamna ca impamantarea instalatiei electrice a locuintei este defecta. Poate fi defect si boilerul.Rezistenta electrica are o scurgere pe la jumatate daca nu se simte diferenta cand inversezi stecherul.Ca sa simti curentul electric pot fi cativa ma, daca aveai o impamantare buna nu se intampla nimic.Releele diferentiale care iti pot salva viata declanseaza la 30mA.

| Off_Cosmin_1978 explică (pentru xerxes1):

Multumesc tuturor, ciudat este ca a facut aceasta "figura" doar cand am venit din gradina si eram ud pe picioare, dar mai ciudat este ca de aseara il tin in aceeasi priza si...surpriza nu mai curenteaza.am sa aduc electrician, oricum

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

Priza/prizele nu au impamntare

| Off_Cosmin_1978 explică (pentru Ionut_Pavel_1993):

Am tras cablu de 3.5 la o doza de afara, dar daca nu avea impamantare, nu trebuia sa faca asta de la inceput?