| acidelic a întrebat:

Buna seara, as dori sa va intreb ce ati face voi cu o casa/vila mare de 12 camere sa scoateti banii, in afara de inchiriat. Am exclus inchiriatul deoarece casa sta de 1 an libera, am fost contactat de cel putin 50-60 agenti (nu le-am mai tinut numarul.) si niciunul nu a putut sa o inchirieze. Funda+un cocktail premiantului cu cel mai bun raspuns. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Simplu. daca ai curte exterioara poti organiza evenimente. Cu atata spatiu faci mare party. Banii pentru consumabile nu o sa te coste astronomic si ii faci oricum dupa pe vanzarea de bilete.

| acidelic explică (pentru Freya1):

Si vecinii ce spun? Pun pariu ca nu ai mai mult de 18 ani si te-ai uitat la filmul Project X iar acum iti e gandul doar la party-uri. In zona asta sunt oamenii seriosi, familii etc... nu am casa in mijlocul campului pentru a ma destrabala si eventual, a-mi distruge casa singur asa doar pentru ca am invitat niste alcoolici care imi vomita mie pe pereti si alte chestii. Ti-as recomanda sa dai un singur party la tine acasa si vei vedea a 2-a zi despre ce vorbesc.

| Ștefan_Ungureanu_1997 a răspuns (pentru acidelic):

Ti-as recomanda urmatoarele lucruri :
1.Da ti foc la casa.
2.Incearca sa stingi focul doar cu ajutorul unui pocal de aur pe care il vei umple de fiecare data cu apa dintr o fantana localizata in Moldova.In acest fel vei avea posibilitatea unica de a face miscare si poate asa ii vei oferii oportunitatea acelui tep pe care il ai infipt in posterior sa iasa.
3. Data viitoare poti trata ca atare o idee banala oferita de un necunoscut fara a iti pune la munca acea materie cenusie insuficienta pe care o ai din pacate pentru a trage repejor concluzia referitoar la varsta mea happy
4. Daca esti destul de capabil poti scoate bani extrem de usor din acel imobil (probabil mostenit de la matusa Rodica) fara a cere ajutorul unor necunoscuti fara experienta de pe un site.Dar pentru acest lucru presupun ca este nevoie de o inteligenta macar medie dar nu este cazul sad.
5.Chiar nu stiam ca trebuie sa ai sub 18 ani pentru ca te gandi sa dai o petrecere. Sunt mandru ca mai exista oameni ca tine care vor sa munceasca si care nu se gandesc la prostii.Romania isi are bazele in tine si in aia 1800 de euro pe care ii ceri pe acea suprafata astronomic de mare. ^^

| acidelic explică (pentru Ștefan_Ungureanu_1997):

"munca acea materie cenusie insuficienta" 1997, nu observasem asta... 20 ani si o asemenea mentalitate, pff.
"fara a cere ajutorul unor necunoscuti fara experienta" nu am cerut ajutorul, am pus o simpla intrebare ce ati face voi cu o casa.

"exista oameni ca tine care vor sa munceasca si care nu se gandesc la prostii" ma distrez in timpul liber, nu zilnic asa cum o fac altii pe bani lu mami si tati. P.S. ma distrez pe bani mei si la mine distractia nu inseamna in Romania-Centru vechi

"Data viitoare poti trata ca atare o idee banala oferita" imi cer scuze pentru ironiile mele, trebuia sa te intreb: ce muzica mi-ai recomanda sa pun la party, ce bauturi sa cumpar ca nu stiu daca invitatii mei vor veni cu masinile personale si au voie sa consume alcool. Revenim in anii 99 la Parazitii cand cantau piesa Alcoolul este viata si viata e alcool. Mult succes pe viitor "Domul" Stefan Ungureanu

28 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nici un agent nu a putut sa o inchiereze, inseamna ca ai un pret de neatins si va trebuii serios sa te gandesti sa-l mai cobori, ca sa ai sanse sa o inchiriezi.

| acidelic explică (pentru Violleta2022):

Am coborat pretul. Este un pret acceptabil, chiar foarte bun. 1800e pe 500 mp, 300 utila

| Violleta2022 a răspuns (pentru acidelic):

Nevoia te invata sa-ti ajustezi comportamentul sau preturile, daca vezi ca nu fucntioneaza ce ai gandit prima oara.
Este clar ca ai inca pretul foarte mare, mai ales ca partea utila este doar de 300mp.
Va trebuii sa o dai sub pretul care-ti convine tie, pentru a o inchiria intr-un final, ca-i mai bine sa iei 500-600 euro pe luna, de exemplu, decat sa o tii neinchiriata cu anii. Incearca sa pui un pret realist, ca nu te ajuta cu nimic sa tii pretul sus, doar pentru ca tu crezi ca atata merita.

| acidelic explică (pentru Violleta2022):

500-600 euro? Interesant! Crezi ca este un apartament de 4 camere? Meriti funda, casa asta in 2015 a fost inchiriata cu 3500 EUR pe luna si acum vrei sa scad pretul la 500 EUR? ok multumesc de sfat.
Mai ales ca partea utila este DOAR de 300mp... 300mp este un Nimic! un apartament de 4 camere are 65-70 mp (cutie de chibrite pentru tine) Ok, asa voi face, o voi inchiria la 500 euro doar pentru a-mi achita impozitul, mie nu-mi trebuie profit. CAMPIONUL ZILEI! Felicitari pentru raspuns

| Violleta2022 a răspuns (pentru acidelic):

Personal, nu stiu cat costa inchierea unui apartament cu 4 camere in Romania, si nici nu ma interseaza, eu am dat un raspuns de bun simt pentru a te face sa intelegi de ce nu se poate inchiria o casa cu 12 camere!
- ori fiindca pretul este mult prea mare pentru piata locala
- ori fiindca nimeni nu are nevoie de 12 camere
In ambele cazuri, cand nu obtii banii ceruti, ca sa nu intrii in datorii la banca, coborii pretul chiriei, pana gasesti pe cineva sa inchirieze.
Mai bine ai pe cineva platind mai putin, dar cu contract pe termen lung, decat sa tii casa neinchiriata pe termen nelimitat.
Pacat ca nu te pricepi la afaceri, ca sa intelegi cum functioneaza, altfel nu te-ai mai mira atat de ce ti-am spus sa cobori pretul.
Suma de 500-600 euro a fost simbolica, ca sa-ti arat ca trebuie sa o cobori destul de mult incat sa atragi clientela, doar nu ti-am impus sa o dai la suma asta.

In ce priveste statusul meu de "campionul zilei", sunt de fapt "campionul lunii" de mai multe ori, dar asta nu are nici o relevanta pentru tine.

| Freya1 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa inchiriezi camere in regim hotelier pe ora zi noapte saptamana.Inchiriezi camera cu 50 70 100 de lei pe zi si e f bine daca e si in zona buna.

| minrest a răspuns:

Acid, locuieste in ea si inchiriaza camerele. Tu esti acolo si verifici sa fie totul in regula. Asta pe fond. Si nu mai promite funde, ca pierzi raspunsurile bune. Crezi ca oamenii seriosi sunt morti dupa funde?

| acidelic explică (pentru minrest):

Minrest, din pacate nu am mobilier, sa zic cateva canapele pentru a le pune in camere. stiu ca exista oamenii care le trebuie doar un acoperis, caldura si un asternut, dar, acel asternut nu exista. Stiu ca oamenii seriosi care dau sfaturi bune nu's morti dupa o funda, de aceea am promis un cocktail :-)

| minrest a răspuns (pentru acidelic):

E problema. Daca nu ai capital, nu o poti exploata in regie proprie. Orice s-ar face in ea, trebuie sa faca altcineva. Poate daca ai gasi un partener de afaceri, tu sa participi cu locatia, dar fara sa accepti o varianta care iti stirbeste dreptul de proprietar.

| acidelic explică (pentru minrest):

Minrest: gandesti ca mine si ai dat cel mai capabil raspuns, meritai funda. Daca ai pofta de o "bere" si esti din Bucuresti, contacteaza-ma. happy
Fix asta am de gand, momentan trebuie sa o mobilez si dupa sa incep cu Airbnb pana in August-septembrie cand se intorc studenti.

| minrest a răspuns (pentru acidelic):

Buna treaba. Mult succes.

| InVisible99 a răspuns:

Depinde unde e amplasata, poti sa faci turism, sa deschizi o afacere dar cercetand piata inainte

| acidelic explică (pentru InVisible99):

Ma gandesc si la asta prin intermediul Airbnb doar ca nu pot sa investesc in mobila/cele necesare si casa este goala.

| EMKing a răspuns:

Sa o vinzi...

| acidelic explică (pentru EMKing):

Nu vreau sa o vand. Multumesc

| EMKing a răspuns (pentru acidelic):

Atunci daca are asa multe camere, fa-ti o afacere... nu stiu, un magazin, etc

| acidelic explică (pentru EMKing):

Pai asta e ca nu stiu ce magazin/afacere as putea face... Nu e chiar stradala/centrala zona dar sa zicem ca e ok si destul de populata

| EMKing a răspuns (pentru acidelic):

Un magazin alimentar, o friezerie, un restaurant, o pensiune, un spatiu de organizat evenimente, nu stiu, acum depinde si ceea ce iti doresti si in functie de rezultatul dat la cercetarea pietei...

| acidelic explică (pentru EMKing):

Scuza-ma, uitasem sa precizez ca nu am finante pentru a investi.

| EMKing a răspuns (pentru acidelic):

Faci imprumut bancar, sau te pui si strangi bani...

| DarkRose666 a răspuns:

Nu ai nici o sansa sa inchiriezi 12 camere, o transformi in pensiund daca este posibil daca nu, nu prea ai ce face.

| acidelic explică (pentru DarkRose666):

Eventual ma sinucid si las casa la stat daca nu am de ales... Nu merge asa man, multumesc de raspuns, apreciez.

| InVisible99 a răspuns (pentru acidelic):

In cazul asta de ce nu ai vinde-o mai bine decat sa o lasi la stat? tongue e mult si greu cu 12 camere si buget slab, lasa incapatanarea, vinzi si iti incepi un alt drum

| acidelic explică (pentru InVisible99):

Glumeam cu statul... Exista oamenii care se lasa foarte repede batuti si 'si baga picioarele daca nu merge ceva. Casa are potential si arata foarte bine, nu o pot vinde pentru ca trebuie facut ceva din ea si de aceea apelez la voi, poate exista cineva sa-mi dea un sfat bun. Multumesc

| InVisible99 a răspuns (pentru acidelic):

Am prins ideea, dar oricum raman la parerea ca nu aici e raspunsul si daca nu ai o sustinere in spate(de oricare ar fi ea), e cam greu. bafta