| bogdanserbanoiu a întrebat:

Buna seara, as vrea sa intreb daca solutiile de desfundat tevi la baie si la bucatarie sunt acide, corozive si afecteaza tevile de plastic sau tevile de pexal?

16 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Majoritatea sunt pe baza de soda caustica (hidroxid de sodiu, NaOH), care nu este nici acidă, nici corozivă. Dimpotrivă, este bazica si este foarte caustică, producand arsuri chimice asupra tesuturilor animale si vegetale si dizolvând materiile organice, fara a afecta tevile de plastic sau pexal.
Despre eventuala utilizare gresita, imi vine sa râd, se pune solutia, se toarnă apa fiartă si se lasa sa acționeze. Ce poti gresi aici?!? Timpul de acțiune este unul minim, poti lăsa soluția si 3 zile, nu va defecta nimic.

| bogdanserbanoiu explică (pentru regis):

Multumesc, voi cauta atunci o solutie pe baza de hidroxid de sodiu daca nu afecteaza tevile

| regis a răspuns (pentru bogdanserbanoiu):

Cam tot ce gasesti in comert pe baza de hidroxid de sodiu.
Poti folosi si soda caustica fulgi, iesi mult mai ieftin.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, toate solutiile chimice cumparate din comert sunt acide si corozive.
Folositi bicarbonat de sodiu si otet alimentar, ca desfunda la feld e bine tevile, dar fara sa le afecteze.

https://www.youtube.com/watch?v=AuzGtk8ArEU

suntserios
| suntserios a răspuns:

Unele da, unele nu. Scrie pe ele daca pot fi folosite pe țevi de plastic.

| bogdanserbanoiu explică (pentru suntserios):

Multumesc pentru raspuns

| relian a răspuns:

Solutiile desp[re care vorbesti, nu afecteaza instalatiile, daca ar fi fost asa, nu ar mai fi fost puse la vinzare. Dar si asa nu curata alea nimic laughing tot trebuie sa desfaci sa cureti cu mina.

| bogdanserbanoiu explică (pentru relian):

Va multumesc pentru raspuns

| NLS a răspuns:

"Instalator Gel" de exemplu,
DACA nu e folosit conform indicatiilor, te poate lasa fara furtunele flexibile din plastic.

Insa chiar nu vad de ce ai lasa solutia sa actioneze 3-4 ore, daca pe instructiuni scrie sa o inlaturi cu jet de apa dupa 15-20 minute.

| bogdanserbanoiu explică (pentru NLS):

Multumesc, voi cauta o solutie

| MihaiSpeedster a răspuns:

Sunt corozive, dar doar atat cât să dizolve materia organică (păr, mucegai, etc.). Sunt soluții acide foarte diluate. Degradarea țevilor este neglijabilă dacă folosești în mod rezonabil soluțiile, în concentrația recomandată de ei. Teoretic și oțetul este coroziv, dar poate fi consumat fără probleme, și nu arde mațele și țevăraia internă decât dacă îl consumi inadecvat. Poți să încerci desfundarea și cu bicarbonat, oțet, etc. Eu l-am testat. Funcționează, dar trebuie să cureți mai des decât cu cele comerciale. Un alt mod eficient dar nerecomandat decât în caz de forță majoră este cu apă clocotită. Torni o oală de apă clocotită în scurgerea înfundată, și dupa 1-2 minute dai drumul ușor la apă rece. Repet, cazuri de forță majoră, gen e 3 noaptea, nu ai în casă nimic de desfundat, și la 7 dimineața vin socrii din provincie și nu vrei să vadă chiuveta înfundată cu păr. Pui prea multă apă clocotită, adezivul de la îmbinări se fu… fisurează

| bogdanserbanoiu explică (pentru MihaiSpeedster):

Ok, am inteles, multumesc

| dolceromania a răspuns:

Cele de plastic nu vor fi afectate

| teclado a răspuns:

Scrie pe ele! depinde ce soluțîe folosești unele sunt acide altele sunt bazice
asa ca toate trebuie sa fie puțin nocive corozive ca sa faca treba bună

si tevile tale nu sunt din pexal ci din PVC polipropilenă cele de canalizare

Asa ca ele rezista pana la 120*C garantat sa torni in ele
si acizi si baze

ceea ce sigur nu o sa iti reziste daca torni o substata mult prea puternica este garnitura garniturile
garniturile se topesc la acizi
garniturile de cauciuc

dar daca tu folosesti substate speciale cu reclama la televizor alea sunt putin mai gândite de cât să torni tu de capul tau cine stie ce acid.

concluzia este ca da trebuie sa fie nenoricita rau substanta respectiva sa poata sa topeasca ceea ce ti-a infundat tie canalizare si orice substata chimica care este ori acida ori bazica atat de puternic in cât să facă ceva face ceva
asa ca daca vrei sa faca ceva face ceva daca tu pui ca tocmai pentru asta o pui ca sa faca
cu cât este mai inofensivă pentru instalatii cu atât este mai inofensivă si pentru mizerie

| bogdanserbanoiu explică (pentru teclado):

Multumesc, garnituri nu ar fi, doar tevile