Întrebare recomandată | AtomBc a întrebat:

Buna seara, as vrea sa renovez apartamentul. Problema este ca pe pereti am calciu, ce-mi sugerati, sa dau totul jos pana la placa? Nu am sanse sa distrug instalatiile electrice? La o camera de 20mp cam cati saci de glet voi avea nevoie dupa? Si cum ma sfatuiti sa procedez mai exact? Multumesc

15 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu are rost sa il dai jos, se da foarte greu. Daca e stabil peste tot, dai cu ipsos, ca e cel mai ieftin, ca sa nivelezi totul, si apoi cu glet. Cu sapte-opt saci de ipsos, 100 de lei in plus, cred ca iti faci treaba. Daca incerci sa il dai jos, iti va lua ca mie, trei saptamini la un apartament cu doua camere, si o toporisca buna stricata pe acei pereti.

| darrio2007 a răspuns (pentru cristi202):

La 20 de metri patrati 7-8 saci de ipsos? Daca el nu se pricepe iti dai seama cat arunca si cat pune pe perete din acesti saci?
Mai mult arunca decat trage pe perete. Amenajarile interioare nu sunt pentru oricine, desi majoritatea se bat cu pumnii in piept ca sunt meseriasi.

| cristi202 a răspuns (pentru darrio2007):

Bineinteles ca conteaza si cum a fost facut calciul. Dar atunci cand ai zis ca poate sa il dea cu spaclul, trebuia sa specifici, ca nu cumva bietul om sa se chinuie cu spaclul si sa nu mearga.
Si nu e vorba de 20 de mp. In enuntul intrebarii se spune despre renovarea apartamentului. Abia mai apoi, cand e vorba de glet, spune de o camera de 20 de mp. Eu ziceam de 7-8 saci de ipsos, de 25 de kg, pentru intreg apartamentul. Dar, pentru ca ai lucrat in domeniu, stii si tu ca ipsosul nu il trage oricine pe pereti, caci cu el trebuie sa lucrezi rapid, eu nu vad un amator care sa ia o mina de ipsos si sa o puna pe perete in cele 5-10 minute cit iti permite materialul sa faci asta. Si nici la glet nu e indicat, se stie ca incepatorii consuma foarte mult, deci e indicat sa angajeze un meserias, caci costurile sunt aceleasi, fie ca da banii sa strice materialul, fie ca da pe meserias.
Sa revin, un meserias, cu 7-8 saci de ipsos, ii indreapta peretii cu tot cu calciul de pe ei, o face bine, si mai apoi da o mina de glet de finisaj peste, si ani de zile propietarul nu mai are treaba cu renovarea, doar sa mai dea din cand in cand cu o mina de lavabila.

| cristi202 a răspuns:

Depinde de cum a fost facut calciul. Daca nu are tencuiala dedesubt, cum am mai intilnit, risti sa ajungi si la instalatia electrica. De distrus, nu o distrugi, dar va trebui sa repari dupa ce vei fi spart.
E greu de zis citi saci de glet iti ia o camera de 20 de mp. Depinde de cit de deformati sunt peretii. Poate e nevoie doar de unul, poate de doi sau trei. Ideal e sa indrepti peretii cu glet de incarcatura, si mai apoi cu un sac de glet de finisaj il faci sa arate perfect. Asta daca te pricepi. Insa ideal ar fi sa chemi un meserias, treaba cu calciul nu e una usoara.

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru o lucrare buna, trebuie dat jos stratul de calciu si toate celalalte straturi de vopsea care au fost puse dedesubt, pana la glet.
Chiar si cu mare grija, gletul se va deteriora si trebuie reparat. Acesta se poate face corectand micile gauri aparute cu un amestec de ghips + var. Daca gletul este deteriorat in mare parte sau nu este perfect drept, atunci se trage glet nou.
Cantitatea de glet necesara se stabileste dupa ce s-au dat jos straturile, de catre meserias.

Nota:
Daca ai o camera de 20 mp, suprafata peretelui este mult mai mare! (40-50m)
Suprafata peretelui se calculeaza inmultind CIRCUMFERINTA camerei cu INALTIMEA ei.
Doar suprafata tavanului este identica cu ceea de baza a camerei.

| JackR a răspuns (pentru Bula):

In cazul in care nu vorbim de o camera rotunda, ai vrut sa spui PERIMETRU, nu CIRCUMFERINTA.

| Bula a răspuns (pentru JackR):

Buuuun...
Am scris din pdv a soarecelui care ocoleste camera big grin

| JackR a răspuns (pentru Bula):

In cazul acesta, scuzele mele! big grin

| darrio2007 a răspuns:

Calciul este doar la suprafata. Nu ai de ce sa il dai jos pana la placa, cum spui tu. Il dai jos cu un spaclu, il raschetezi si dai o amorsa. Amorsa pentru var lavabil pentru a se curata praful si a face mai buna priza dintre glet si perete. Functie de cat de gros se trage gletul ai nevoie de 3-4 saci de glet. Estimativ, poate fi si mai putin. Mai bine chemi un meserias, ca vad ca nu prea te pricepi.

| cristi202 a răspuns (pentru darrio2007):

Calciu dat jos cu spaclul?
Mie mi-a luat 3 saptamini un apartament cu doua camere si doua holuri, la toporas, iar la dormitor nu am mai avut rabdare si am bagat dalta in ciocanul rotopercutor ce mi l-am cumparat special pentru asta. Calciul e dur, nu mrge la spaclu sa il daii jos.

| darrio2007 a răspuns (pentru cristi202):

Depinde de calciu, din ce este facut. Cel care se facea inainte era din ciment alb, praf de piatra, zeama de var si aracet. Ai dreptate si tu, nu te contrazic. Crede-ma ca am razuit si calciu cu spaclul, de foarte multe ori.

| sierra1 a răspuns:

Dacă vrei să faci o treabă bună, răzuiești pereții. Nu afectează instalația electrică (e ingropată). Meșterul pe care îl soliciți îți spune exact cât glet, funcție de neregularitățile pereților. Nu e scump. Manopera, acolo e negocierea.

| relian a răspuns:

Dai jos tot pana la placa cum zici, dar totu, cand faci asta inchzi curentu electric.Chiar daca rupi ceva fire nu conteaza. Dupa ce ai dat totu jos pana la placa refaci cablurile electrice,asta daca strici ceva,dupa care bati profile din metal sau lemn sus pe tavan si jos pe podea, apoi pe verticala la fel, asezi vata izolatoare intre perete si profilu cei facut, bati rigips si ai terminat liucrarea laughing
Poti face asta si fara sa dai jos nimic, dar in cazul asta iti va lua din spatiu pe fiecare perete cate stiu si eu 10-20 cm fctie de profilu si izolatia aplicata.Ce vrei sa faci tu, iarana tremuri subtire, ori daca faci cald te rupe la caldura la plata.Cum spun eu nu ai nevoie de meseriasi, peretii ie sdrept si daca esti chior laughing apoi izoland asa reduci juma din cheltuiala cu caldura.

| MeraO a răspuns:

Nu ai cum sa ajungi la instalatia electrica, aceea e ingropata mai adanc in perete, pe cand calciul e la suprafata, nu este un strat asa de gros. In ceea ce priveste gletul, cauta informatia pe sacul de material pentru de regula spune. Uite aici la Gletul meseriasului zice 1kg/m2 http://www.adeplast.ro/......asului/240

| Roxanacretu2 a răspuns:

Nu cred ca vei avea probleme cu atingerea instalatiei electrice din perete, dar cel mai bine ar fi sa chemi un electrician autorizat sau cineva care se pricepe foarte bine ca sa stai si tu linistit. Iti recomand http://electrician365.ro daca esti din Bucuresti sau imprejurimi. Succes!