| Savu37 a întrebat:

Buna seara,
Cine ma poate ajuta cu întrebarea, cum sa elimin vopseaua in ulei de pe pereți? Exista soluții ceva? Vreau sa pun faianta in loc de vopsea ...va multumesc

Răspuns Câştigător
| Digikey a răspuns:

Este o solutie fabricata de Policolor.se gaseste la magazinele mari gen Dedeman.
Se da cu pensula se asteapta 10 min si se curata cu un spaclu vopseaua dupa ce se umfla.Este cam tare, trebuie sa aerisesti des.

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu merge razuita cu rascheta, pana la tencuiala, o poti buciarda. Adica ii faci gauri cât mai dese cu varful ciocanului, pe toata suprafata vopsita, pana ajungi la tencuiala. Apoi dai cu amorsa de aracet cu adeziv de faianta in ea. Trebuie sa nu fie prea subtire ci mai lăptoasă. Cu bidineaua. A doua zi, daca s-a uscat, poti pune faianta.

| anonimg a răspuns:

1. Metoda mecanica: percutie cu dalta, flex cu panza din perie de sarma, toporas, tesla, sau scrii pe google: scule de razuit peretii.
2. Metoda chimica -decapant: https://www.dedeman.ro/....../p/5013311
Poti sa il aplici cu un trafarete(adica rola) sau cu o pensula sau cu o bidinea.
Dar atentie: trebuie sa porti manusi care sa reziste la actiunea puternica a acestui decapant, pentru ca stropii te vor arde. In incapere aerul va fi toxic si pot aparea arsuri pe caile respiratorii.
3. Metoda termica: butelia cu gaz ca aceea cu care parlesti porcul; dar aerul va fi toxic in incapere; fum.

Recomandare:
Daca vopseaua sta bine pe pereti, atunci o lasi acolo. Exista adezivi pentru faianta si gresie care pot sa lipeasca si pe suprafete lucioase. Exemplu:
https://www.dedeman.ro/....../p/5009910

| Holiday a răspuns:

Lampa cu benzina. O arzi.

| RoCkKiD a răspuns:

O razi, nu exista solutii sa o speli.

Daca vrei sa pui faianta peste nu trebuie dat jos de tot, e obicei merge sa dai cu bidineau cu apa si sa dai jos ce se umfla, in rest poti sa tragi dungi cu marginea de la spaclu sa asiguri aderenta.

| Savu37 explică (pentru RoCkKiD):

Și nu cade dacă dau peste ea? Cineva mi-a spus ca o sa cada....multumesc

| RoCkKiD a răspuns (pentru Savu37):

Depinde cat e de veche..cat de bine s-a prins de perete, cate straturi s-au dat dar in general ce se umfa dai jos si ce nu poate ramane acolo.

Realitatea e ca trebuie sa o dai jos doar daca dai lavabila peste ca prin aia tinde sa iti traga si sa lase pete. Daca pui faianta nu merita sa te deranjezi aia sta si peste, o data ce se intareste adezivul nu mai are treaba.

| Holiday a răspuns (pentru RoCkKiD):

"Daca pui faianta nu merita sa te deranjezi aia sta si peste, o data ce se intareste adezivul nu mai are treaba."

Nu-l mai invata prostii. Cred ca nu stii despre ce vopsea e vorba. Aia se da direct pe ciment, fara glet, tencuiala etc. Nu adera bine la ea adezivul de faianta pentru ca este foarte neteda si nici umezeala din adeziv n-o inmoaie sa faca priza direct cu zidul si drept urmare o sa-i pice faianta.

| MCSOMI a răspuns (pentru Savu37):

Nu se poate pune peste ea! Cade!
Chiar daca folosesti CM 17/25
Adezivul o sa faca priza buna pe vopsea, insa din cauza greutatii faiantei se desprinde vopseaua de tencuiala.
Cu o gresie, deci in plan orizontal, mai merge, insa si atunci vopseaua trebuie sa nu sune a gol.

| Digikey a răspuns:

Se arde cu lampa sau se indeparteaza cu Decanol.

| Savu37 explică (pentru Digikey):

Și unde a-și putea găsi decanul și cum se folosește? Va multumesc

| Savu37 explică (pentru Digikey):

Multumesc frumos

| Digikey a răspuns (pentru Savu37):

Este o solutie fabricata de Policolor.se gaseste la magazinele mari gen Dedeman.
Se da cu pensula se asteapta 10 min si se curata cu un spaclu vopseaua dupa ce se umfla.Este cam tare, trebuie sa aerisesti des.

| Alverto a răspuns:

Pune direct pe ea

| Savu37 explică (pentru Alverto):

Am inteles ca o sa cada faianta dacă pun direct pe vopsea

| Alverto a răspuns (pentru Savu37):

Mda este și asta dar, acum depinde ce vopsea ai folosit, dar eu îți recomand Akkit 301 sau este mai bine sa decopertezi peretele pana la tencuiala(cu un spaclu sau o freza electrica), apoi nivelezi peretele, dai o mana de tencuiala proaspata peste care montezi faianta.

| AwGenetix a răspuns:

Ce chestie. eu am vopsea pe pereti, nu după pereti. sau asa vopsiti voi in Bucuresti peretii? dupa ei, adica la vecini?