| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Cum se numeste soiul de vita de vie care au struguri? Descrierea strugurilor... :

1. Struguri mici
2.Strugur marunti
3.Struguri negrii
4. Struguri dulci acrisori
5. Struguri rari pe ciorchin
Culoarea vinului din strugurii descrisi iasa un rosu inchis la dunga pahar iar alcoolul la gust se face un amarui asemanator cu sucul de grefuit vinul e de culoarea negru inchis

Aaa era sa uit un detaliu te patezi dupa ce ii atingi

cam asa arata...

https://www.divahair.ro/......rrrrrr.jpg

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Toate soiurile de viat de vie fac struguri laughing asta din cate stiu eu.As spune ca toate vitele de vie din genul vitis vinifera fac struguri, deci ce anume vrei sa stii?
Poate ai vrut sa intrebi cum se numeste soiul de vita din poza sau descrierea facuta de tine.Asta e alta poveste.
Am si eu o intrebare.De ce va complicati voi atat? Adica e asa de greu sa formulezi o intrebare?laughing
Ok sa ma uit iar pe poza ta sa vaz daca am vreo idee ceva ce soi ar fi.
Ok nu stiu daca e soi, dar mai intai sa stabilim cateva chestii smple.Vita de vie are si ea ceva clasificari ca mai toate plantele.

Vita de vie :1-Soiuri -a pentru vin si b pentru masa (se mai numesc si vite nobile, sunt superioare hibrizilor ca si calitate, productie)

2-Hibrizi pentru orice laughing
Ce arati tu in poza aia pare a fi un hibrid,dar nu sunt sigur.
Din descrierea ta sincer laughing si daca esti the best, nu ai putea sa stii ce soi ori hibrid este laughing

Spui vinu este de un rosu inchis,iar la sf repeti iar ca vinul este negru inchis, deci pana la urma e rosu sau negru?laughing
Struguri rari pe ciorchine nu am auzit, dar de BOABE rare pe ciorchine da laughing

ok, deci strugurii sunt mici ca marime cu boabe negre, mici, asezate rar in ciorchine, cu gust dulce acrisor si pateaza.

Cam asa ar trebuie sa sune o descriere simpla si la obiect.Deci pare a fi un hibrid.Referitor la vin aia nu se pune,pentru ca vinul fiind facut acasa de om nu poate fi luat in calcul ca si gust,aroma etc omu face acasa cu ce are intelegi tu ce zic.
Ca sa recunosti un soi de vita de vie ar trebuie sa prezinti o frunza, dupa frunze se pot identifica mai usor, uneori si dupa strugure, dar, asta daca il ai in fata, adica real nu in poze nu descriere facuta de amatori.

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru relian):

Frunza nu difera sunt la fel la toate soiurile nu are o curbura anume sau crestatura ca sa-ti dai seama dupa frunza nu poti decat dupa struguri Ma repet... da? Struguri mic de vin negrii vinul e negru incchis dar la la soare daca il misti in pahar are o dunga rosu inchis ce se vede cu ochiu liber deasupra vinului. E dulce acrisor si tinut mult in gura simti un gust ca cel al lui grefuitului, ok Am sa iti fac o poza la ei azi desi nu sunt copti ar trebui sa iti dai seama la ce ma refer ca sunt mici rari pe ciorchin.

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru relian):

Salut am revenit uite strugurii...

1. https://scontent.ftsr1-2.fna.fbcdn.net/......8416_o.jpg

2. https://scontent.ftsr1-2.fna.fbcdn.net/......1600_n.jpg

3. https://scontent.ftsr1-2.fna.fbcdn.net/......8896_n.jpg

Asa arata rari pe ciorchini negri pateaza si iese un vin negru inchis si prin pahar se vede o dunga rosie inchis

Uite ceva de genul asta la lumina se vede un rosu inchis pe deasupra

https://alcheek.com/img/wine-etiquette/mukuzani-black-georgian-wine_2.jpg

| relian a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Asa spui tu sau ai auzit la radio sant,ca sourile de vita nu se recunsoc dupa frunze? Hai sa iti spun,tocmai soiurile de vita de vie se recunosc dupa frunze,asta in principal.Du-te cauta o carte de viticultura si dupa mai stam de vorba.Tu probabil vorbesti din auzite,eu ce am spus e dij carte,daca ai spun prostii atunci ar trebuie sa le scrii, sa se corecteze, dar in afara de citit, eu am si indentificat soiuri duopa frunze.
Asa vezi tu ca frunzele sunt la fel, dar ca idee, du-te cauta 2 soiuri de vita de vie diferite si ia cate o frunza adulta de la fiecare si punele una lanaga alta, dupa revino si sa spui ca sunt exact la fel. Daca sunt la fel exact eu le maninc, le fac sarmale si le maninc laughing

| relian a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Da man este un hibrid asa cum am banuit, Dar faptul ca are boabe rare pe ciorchine aia se datoreaza cred faptlui ca vita aia sta cumva la umbra, vad pozele e dupa un gard, deci s-ar putea sa fie boabele altfel, decat cum apare acolo.Ma refer atunci cand vrei sa caracterizezi un soi, hibrid ce mai e, trebuie sa il cultivi la soare, sa aiba spatiu necesar in jurul lui, nu pe gard, nu linga ziduri sau mai stiu eu ce.Asa se face carcterizarea unui hibrid sau soi. Dupa cum v ezi pe acel ciorcine sunt si boabe mai slab dezvoltate,asta arata ca ori nu are destula lumina,ori nu are destula hrana,apa sau n-a fost taiata vita corespunzator.

Deci ce arati tu este un hibrid, sincer nu prea gasesti in literatura de spcialitate descrierea hibrizilor, asta pentru ca hibrizii de vita de vie in Europa nu se cultiva decat la nivel de gospodarie, ba in unele tari este interzis, chiar sin RO nu ai vie sa cultivi acesti hibrizi la camp, pe suprafete mari.Acasa la tine da poti sa plantezi ce doresti,dar la camp pe arabil, sau in plantatii nu ai voie. Poate ca unia siau pus si la camp, tot ce se poate, dar legea e cum zic eu, ca nu vine nimeni sal ia pe ala la rost aia e alta poveste.

Deci sincer nu prea am idee cam ce hibrid este, asta pentru ca nu este o vita crescuta unde trebuie.Plus de asta nu cunosc prea multi hibrizi.

Sa te intreb, ai vazut strugu.rii cand sunt copti? Au vreo aroma ceva? Daca maninci din ei cum sunt,ma refer pielita aia se sepra f usor de pulpa sau ceva ce ti s-a parut mai difertit vreau sa zic,asta daca ai observat.
Daca ar fi asa cu o aroma usoara de muscat, sau tamaie cum zic oamenii ar putea fi Nohat sau ceva de genul asta, hibridu asta e si alb si negru, la coacere se scutura f usor boabele, cad la balamuc.
Mai sunt hibrizi 1001, apoi nu mai stiu,nu am fost niciodata curios de vite hibride,nu prezinta nici un interes ca cultura.

Taranu acasa planteaza hibrizi pentru ca nu stropeste,nu uda,nu-i face mai nimic in afara de taiat,astia sunt rezistenti mai la toate bolile, daunatori, seceta etc, dar calitativ sunt varza.

Daca vrei sa pui vie buna, planteaza Merlot asta daca doresti sa faci vin negru, sau tamaioasa romaneasca daca doresti vin alb si aromat.Sunt destul soiuri, depinde acum ce vinuri doresti sa obtii.Sau daca vrei struguri de masa la fel plantezi si tu un Muscat de Hamburg,un Cardinal,Afuz Alli,Italia,astia sunt struguri adevarati, calitate cantitate tot ce doresti.
Chestia este ca pentru soiuri trebuie sa stropesti, astea sunt sensibile la boli in general, deci lunar trebuie sa faci stropiri, mai ales pentru mana, apoi asa la 2 luni pentru alte boli ca fainarea, putregai, dar nu e cine stie ce dificil de facut, doar ca ai nevie de ceva bani sa dai pe aceste fungicide.

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru relian):

Da de cew nu ai voie sa cultivi nu am inteles la mine acasa fac ce vreau cu ce e interzis?

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru relian):

La struguri mirosu nu pra dar gustul e putin diferit da nu mult si marimea si culoarea.

| relian a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Am spus la tine acasa faci ce doresti,dar la camp nu faci tu ce vrei,in orice tara exista legi, reguli, plantezi dupa destinatia terenului, apoi la vita de vie se planteaza la camp numai soiuri nobile, asa spune legea.

| relian a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Omule dal la jalea de hibrid, ce o mai fi ala, nu merita, du-te cumpara ceva soiuri si faci un vin bun, nu desene animate din hibrizi.Nu stiu ce va zgarciti la 3 lulele,doara nu cumperi vite in fiecare zi, dar bere al dreacu beti, dati bani, vin la fel, dar sa dai bani si pe o vita buna, nu laughing cautati moca laughing