| Calinm22 a întrebat:

Bună seara, eu am apartamentul curat și nu înțeleg de ce se aduna gândaci de bucătărie, as fi curios daca frunzele de dafin mărunțite și așezate în anumite locuri in casă sau zahar amestecat cu bicarbonat de sodiu ajuta la îndepărtarea sau uciderea gândacilor, acum 1 ora am pus și frunze de dafin și zahăr cu bicarbonat și sunt curios daca ar funcționa

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vorbeste cu administratorul sa se dezinsecteze INTREGUL bloc si imprejurimile (locul de pastrare a gunoiului)!
Tratamentul se face de 3 ori, la intervale de 7-10 zile in TOATE apartamentele, pivnita, casa scarilor, dependente!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Crezi tu că e curat. Gândacii trăiesc din mici fragmente din pielea ta de pe jos, etc. Ce spui tu nu funcționează. Insecticid.

| relian a răspuns:

Nu mai fi curios ca iti pierzi timpul degeaba.Aia nu fug ca pui tu foi de dafin sau bicarbonat,ii doare la palarie de metoda aia.

Aia mor doara cu insecticide de alea mai tari,dar si atunci nu o sai disatrugi pe toti,raman oula din n-are vor iesi altii,plus ca omori pe astia,vin altii,deci trebuie ca inainte sa aplici ceva metode,trebuie sa acoperi orice crapatura,gaura, etc de peste tot din tot aptm. Unia vin si pe la usa din fata, fara sa bata la usa laughing intra intre usa si toc, mai ales daca este ceva spatiu mai marisor, aia se baga absolut in orice fisura, crapatura.

| Freya1 a răspuns:

Pot sa vina pe la țevile de canalizare/apa.Si ai mei au avut multe vreme, în special vara.Se face deratizare în beci, în bloc etc pentru a scăpa de ei.

| halogen001 a răspuns:

Exista gauri pe langa conductele de apa, de gaz, aerisire si pe acolo vin. Trebuie astupate toate gaurile, puse plase la aerisiri si geamuri.

| Brizbriz a răspuns:

"as fi curios daca frunzele de dafin mărunțite și așezate în anumite locuri in casă sau zahar amestecat cu bicarbonat de sodiu ajuta"... ajuta, ajuta, ajuta, ca gandacii SA TE IUBEASCA, si sa isi aduca si prietenii, rudele, cunoscutii SIIII tot neamul gandacesc

ca doar si-au gasit raiul de pe pamant

totusi, cum presupun ca te doare, dupa katerinka
lasa-ma sa iti dau si o solutie, PE CARE AM TESTAT-O PERSONAL CA FUNCTIONEAZA:
https://www.emag.ro/search/max%20force%20gancaci?ref=effective_search

| DovleacTurbat a răspuns:

E de ajuns să aibă unul din vecini și se împrăștie în tot blocul. Cheamă deratizarea.