| Maryionela011 a întrebat:

Buna seara. Eu am o mare problema. Tot la 4 5 zile imi schimb locul lucrurilor in canera mea. Nu stiu cum sa le aranjez in momentul de fata astfel incat sa le gasesc usor si sa fie practic. Am foarte multe lucruri pentru ca fac stocuri de ingrijire personala si nu am o baie proprie eu locuind la tara
Situatia e cam dificila in familia mea. Sunt singura care face asa ceva? Deci am disponibile 4 sertare a unui biroul un dulap cu 4 rafturi altul cu 2.
Si un suport unde imi pun machiajele. Casa e veeche cred ca ar trebui sa schimb ceva ca sa ma simt bine in camera asta si nu stiu ce. Vreau sa le gasesc loc la fiecare in parte sa fie asezate dupa un anumit tipar pentru ca eu sustin faptul ca si lucrurile au valoarea lor si ne folosim de ele toata ziua asa ca eu le dau mare importanta. Eu de fiecare data le scot pe toate din sertare si de unde isi au locul si incerc sa le ordonez altfel dar de data asta vreau putin ajutor un sfat sau ceva pentru care sa pot sa le pun asa fel incat sa le las asa o lunga perioada de timp
Multumesc.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti la tara, atunci iti spun clar ca de machiaje nu ai nevoie, fiindca nu se machiaza nimeni vara si nici cand stai in curte la pasari, ori in gradina din curtea casei. Asadar machiajele pot fi ambalate si puse sub pat, pana cand pleci de acasa la vreo petrecere.

Hainele care sunt mai elegante, indraznete, decoltate, decupate, transparente, blugi rupti in genunchi sau pantaloni ultra scurti, se impacheteaza si se pun in bagaj, fiindca la tara oamenii iti vor vorbi familia de rau, daca te vad imbracata indecent, considerand ca nu te-au educat parintii si este neserioasa.

Mai este si un al 3-lea sfat: arunca tot ce nu-ti mai vine si nu ai mai imbracat in ultimii 2 ani, ca nu-i bine sa tii haine vechi si inutile, facand mormane de lucruri inutile in casa.

Dupa cum vezi, cred ca jumatate din lucrurile tale se duc deja in sifonier pe termen lung sau sub pat, puse in cutii sau pungi care se pot inchide sau sigila, sa nu intre praf sau mucegai.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca fac stocuri de ingrijire personala. Da, dacă faci stocuri te simți mai bine, scade, acoperă nesiguranța. De aici ți se trage. Apoi ți se pare că nu stau în ordine, și cauți ritualul care să îți dea siguranța de ordine. Încerci în zeci de feluri și nu îți iese. Obsesiv compulsiv.

| Nelucojoc a răspuns (pentru sadrian46):

Bine, si solutia?

| sadrian46 a răspuns (pentru Nelucojoc):

Soluția la ce? Unele se dizolvă în apă, altele nu.

| Maryionela011 explică (pentru sadrian46):

Corect

| Nelucojoc a răspuns:

Cauta sa transformi ceva din gospodarie in niste rafturi pe care sa le pui in camera intr-un loc unde sa fie numai acel sortiment de rechizite. De ex: paleti din lemn. Se poate face orice din ei cu un strop de idei si un strop de vopsea.