| tril a întrebat:

Buna seara.
La mine in bloc se zugraveste casa scarilor. Inainte, era dat cu vopsea in partea de jos. Mesterii care lucreaza acum, au dat cu var de sus pana jos. Au dat cu var, peste vopseaua existenta. Nu stiu cum, s-a prins. Varul dat acum peste vopsea nu va cade in scurt timp? Nu vrem ca anul viitor sa dam alti bani.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Probabil e cum zici, a fost var, odata ce a fost dat cu bidineaua. Ipsosul cu aracet formeaza o pasta ce trebuei intinsa ca gletul, cu gletiera. Dar in cazul asta e grav, si din partea administratorului, desi vina lui e mai mica, ca nu stia pe cine angajeaza, dar si din partea "meseriasilor". De ei ar trebui sa te iei in primul rind, pentru ca ei sunt cei ce fac lucrarea prost. Daca te iei de administrator, ei vor pleca la alta lucrare si vor fraieri pe altii. Dar daca te iei de ei, vor intelege ca nu le merge oricum, si ori se vor lasa de "meserie", ori o vor face cum trebuie.

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E var, sau nu e var? Spui ca nu stii ce fel de var e. Asta arata ca nu esti sigur ce e, varul e var si atit, il recunosti imediat daca ai habar cit de cit.
Daca chiar au dat cu var, e grav, orice ai pune pe vopsea, nu va tine, deci va crapa si se va scoroji.
Exista totusi o solutie, pe care cred ca mesterii de acolo au aplicat-o. Se face o pasta din ipsos cu aracet, jumatate din fiecare, si se da cu ea pe peretele cu vopsea. Doar aceea prinde bine incit sa nu mai fie probleme dupa aceea. Altfel, daca nu se buceardeaza, adica macar sa se loveasca din loc in loc cu un ciocan/topor pentru a face loc prin vopsea sa se ajunga la beton/tencuiala, nu exista nici o sansa ca sa tina ceva pe perete.
Deci poate ar fi mai bine sa te interesezi direct la mesteri daca au dat cu var sau cu altceva, ca sa stii daca au procedat corect. Si poti sa ii iei la rost daca au folosit doar var.

| tril explică (pentru cristi202):

1. E var. Nu stiu ce calitate e.
2. Am intrebat, pentru ca nu sunt de meserie. La aia sa te ratoiesti.
3. Nu s-a dat cu isos sau altceva ci direct cu var, cu bidineaua.
4. Pot sa-l iau la rost pe administrator, el a negociat, el semneaza plata, el trebuia sa-i urmareasca. Nu am nimic cu mesterii.

| tril explică (pentru cristi202):

Am sa fac cum mi-ai spus. Dar administratorul trebuia sa-i urmareasca. Doar el plateste (cu banii nostri, evident), el pune semnatura pe toate actele (receptie, facturi, etc). Multumesc pentru lamurire.

| cristi202 a răspuns (pentru tril):

Probabil e cum zici, a fost var, odata ce a fost dat cu bidineaua. Ipsosul cu aracet formeaza o pasta ce trebuei intinsa ca gletul, cu gletiera. Dar in cazul asta e grav, si din partea administratorului, desi vina lui e mai mica, ca nu stia pe cine angajeaza, dar si din partea "meseriasilor". De ei ar trebui sa te iei in primul rind, pentru ca ei sunt cei ce fac lucrarea prost. Daca te iei de administrator, ei vor pleca la alta lucrare si vor fraieri pe altii. Dar daca te iei de ei, vor intelege ca nu le merge oricum, si ori se vor lasa de "meserie", ori o vor face cum trebuie.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca e var de calitate, aplicat corect iar vopseaua veche nu se scorojeste in 1-2 zile e ok.

| tril explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Vopseaua e de vreo 6-7 ani. Nu stiu ce fel de var este. Administratorul a negociat cu mesterii. Insa, noi mai avem o experienta neplacuta de la izolarea blocului. S-a facut totul frumos insa, la peretii facuti in toamna si inceputul iernii (pana la -10 grade e ok, ni s-a spus), dupa un an a inceput sa crape si sa cada tencuiala. Nu a mai fost gasita echipa (asa sustine administratorul), nu s-a reparat in garantie, nu s-au recuperat banii. Au venit altii si... am dat alti bani. Altfel, apa intra pe sub placi si mai rau facea decat neizolat.