| Lle_Nico_1997 a întrebat:

Povestea pe scurt: Mi s-a spart o teava ieri si a venit apa peste noi, udand covorul ( cu fir lung).
Am cautat pe net si nu stiu daca functioneaza trucul cu bicarbonatul de sodiu, fiind umed.
L-am pus pe balcon la soare, insa nu prea vrea sa se usuce.
Imi puteti spune cum as putea scoate mirosul de apa statuta din covor? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Spala covorul, ca va mirosii oricum si daca se usuca, din cauza apei din teava.
Bicarbonatul de sodiu isi face efectul cand o pata mica sau undeva intr-un colt, dar cat este apa imbibata in tot covorul si mai are si miros, nu ai ce-i face, decats a-l scoti afar si sa pui macar furtunul cu apa curata pe el, eventual si o gelata in care rastoni 1 litru de otet, ca se evapora si nu mai miroase.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai este dragă la modă covorul, pune gresie sau parchet, la inundatie cureti usor gresia, si nici nu miroase ca covorul. Ca sa se usuce covorul trebuie sa stea la soare cel putin o saptamana dar sa fie soare puternic ca sa se usuce bine.

| Ochialbastri99999999 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Eu nu concep o casa fără covor și nici gresie în camera. Am prietene care nu au covor E oribil, e ca o camera neterminata. Ca și perdelele și covoarele au rostul lor, sa facă sa arate camera a camera

| Samariteanul a răspuns:

Pai ori speli covorul trimitandu-l la spalatorie ori il arunci si pui altul nou.

| Yon1470 a răspuns:

Ai nevoie de ajutor cu teava?