| Viorelaa26 a întrebat:

Buna seara, recent am instalat un panou solar si am pus si o pompa de ridicare presiune, problema e ca nu are presiune, ea pornește dar nu da nici presiune iar cand opresc robinetul de la apa calda nici nu mai declanșează. Stiti care ar putea fi cauza?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil pompa este defecta sau este de putere prea mica pentru inaltimea la care este panoul.

| danbnz a răspuns:

Nu ai dat detalii despre pompa dar cel mai probabil e ca nu ai amorsat-o.
Uita-te aici ca sa vezi despre ce e vorba:
https://blog.tools.store.ro/amorsarea-unei-pompe/

| Viorelaa26 explică (pentru danbnz):

Baga dar presiune prea puțin si acum nu vrea să mai declanșeze.

| danbnz a răspuns (pentru Viorelaa26):

E greu de apreciat de aici care e problema.
Eu unul as verifica tot traseul apei ca sa stiu sigur daca e pompa de vina sau altceva.
Zi ce model de pompa ai sa caut niste referinte sau "faq" despre ea... poate are nevoie de amorsare sau nu are suficienta putere... samd.

| Viorelaa26 explică (pentru danbnz):

Ferroli, i-a facut amorsare dar tot nu vrea.

| danbnz a răspuns (pentru Viorelaa26):

Ferroli si mai cum? Sunt mai multe modele.

Daca e modelul asta poate nu ai selectat regimul de functionare de care ai nevoie:
FERROLI Energy Saving 2 ES2 25-60/180
https://www.youtube.com/watch?v=aj2KUeXGW6U