| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna seara T.P.U.as dori sa stiu care este diferenta dintre cuvintele : SILVOITA MARMELADA si GEM e tot una cu DULCEATA?

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Marmelada e ca o pasta contine foarte putin fruct.
Gem -fructul pasat cu zahar.
Dulceata-cel mai mult continut de fruct lasat intreg +zahar.
Silvoita nu stiu ce e.

4 răspunsuri:
| Golyat18 a răspuns:

Din cate stiu eu marmelada, cel putin cea de prune, (i se mai zice si silvoita acia langa Cluj) si este facuta fara zahar si fiarta doua zile deci e the best.
Dulceata este chestia clasica care o fac toti cu zahar si fruct, fiarta nu prea mult si eventualcu cu conservant.
Si gemul e ala de rahat adica cumparat pentru ca adauga multe in el si fructul e putintel.

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru Golyat18):

De Rahat stiu ca se baga in cozonaci de aia ce se dau la inmormantari ce are o culoare rosu sau verde

| alina2k18 a răspuns (pentru Golyat18):

Ala e magiun de prune fara zahar = silvoita la Cluj.
La Bucuresti asa ii zicewinking

| Golyat18 a răspuns (pentru alina2k18):

Bine mersi nisha