| Georgian_Daniel_Feraru_1997 a întrebat:

Buna seara TPU! Am garsoniera inchiriata si mi-a venit la apa 25m cubi.Pana acum mi-a venit 10m dar este prea de tot, am avut toaleta stricata si imi curgea foarte multa apa in bazin.Credeti ca este de la asta? Inca ceva, centrala cat timp incalzeste caloriferele trebuie sa se invarta apometrul de la apa? Doresc sa primesc un raspuns urgent va rog deoarece la 10m platesc 90 de lei, la 25 sunt 250 lei.Mi-a spus femeia de la administratie ca nu are cum 25m deoarece pe scara se consuma maxim 6, 7m cubi de apa,l-am sunat pe propietar si a zis si el ca nu are cum, maxim 10 m

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

1. 25 de metri cubi față de 10 înseamnă că ai consumat 15.000 de litri de apă ÎN PLUS față de restul lunilor. Adică vreo 500 l / zi.
Dacă pierderea prin rezervorul defect poate umple 50 de găleți pe zi - e plauzibil (cam 2 pe oră). Dacă tu ai văzut că ai *o problemă* și ai ales s-o ignori în loc să dai 50 de lei unui meseriaș s-o rezolve... plătești consumul! Ai fi putut măcar să închizi robinetul către acel rezervor...
2. la încălzirea apei pentru încălzire NU se consumă apă din instalația contorizată. Încălzirea are un circuit separat de acesta.
Dar e posibil (ba chiar e foarte normal) ca să pornească centrala (să aprindă flacăra) atunci când deschizi robinetul de apă caldă la baie sau bucătărie. Și evident, asta va învârti și contorul de apă.

4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Un debit ( pierdere ) de 0, 57 L/ min = 25 mc / luna. Putem pune 300 gr / ora pierderi, restul consum. Deci pierderea de la wc nu te-a interesat pentru ca nu parea ca e buzunarul spart. In realitate buzunarul e spart iar tie nu-ti pasa.

| ALGator a răspuns:

Unde e apometrul? L-ai văzut cu ochii tăi? Cine face citirea? Sunt specificate valoarea citită înainte și cea de după?
Care e perioada? O lună?
Dacă ai acces la factură cu valorile de mai sus trebuie să compari cu ce arată apometrul.
Numai din bazin nu prea se pot scurge 25 m3. E o cisternă întreaga.

| AgathaRo a răspuns:

Vezi de pierderea de apa unde o ai.

| RigbyBarosanul a răspuns:

Proprietarul este obligat sa te ajute deci CONTINUA