| adelina005 a întrebat:

Buna seara, TPU! Am nevoie de sfaturi sau ce credeti ca m-ar ajuta in urmatoare situatie.
Ei bine, avand casa plina dde flori, am grija de ele: le ud, primavara le pun ingrasaminte, le schimb ghivecele in funtie de marime, etc. Insa, de cateva luni (mai precis din Iulie) am observat un aspect neplacut la unele dintre ele. Pe spatele frunzei incepeau sa apara usoare pete maronii, foarte mici si o substanta lipiciosa. Aceasta problema am rezolvat-o prin stropirea cu insecticid, insa a mers numai pe o perioada scurta de timp. Dupa o luna de la eliminarea petelor, au inceput din nou sa apara. De data aceasta erau mai multe, iar lipiciul domina aproate toata suprafata frunzei fata/spate. Plus ca incepeau sa domine 70% din frunzele plantelor. Am inceput sa le tai frunzele infestate, dar se raspandeau imediat dupa cresterea noii frunze.
M-am informat si am gasit un articol despre ce este si de la vine lipiciul. Se pare ca sunt afide, niste insecte mici, care sug seva plantelor si produc lipiciul.
Intrebarea mea este: Cum pot scapa de ele? As dori sa imi raspunda cineva care a folosit niste metode pentru aceasta infectie. As dori remedii cat mai eficiente.
OFER FUNDA!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Aha daca te-ai informat trebuia sa iei si masuri.Is paduchi de frunze sau paduchi testosi, iar lipicu ala nu-i ce crezi tu laughing alea is dejectiile lor, adica intelegi ce zic laughing. Daca is paduchii de frunze, astia is cel mai usor de eliminat daca faci stropiri cu insecticid.De fapt pe astia ii omoara orice insecicid, in cazu tau ori nu ai stropit bine, ori nu ai facut concetratia buna.
Paduchii testosi is mai greu de eliminat caz in care trebuie sa faci mai multe tratamente.
Ca urmare trebuie sa faci un amestec si sa stropesti peste tot, eventual solutie din aia sa uzi si pamintu din ghivece.Acum mai depinde si de insecticidu folosit, daca folosesti unu de contact si nu dai bine pe sub frunze, de regula acolo stau aia, pe partea de sub a frunzelor care este mai moale, mai usor de intepat si supt seva.Ai putea sa cumperi un inscticid sistemic,asa trebuie sa intrebi sistemic,asta intra in circulatia plantei,inra in seva,iar maimutele astea cand sug seva practic se omoara singure,se otravesc cu seva din plate,indiferent unde ar sta si din care parte a platei ar lua seva vor crapa cu toti laughing.Cam asta e tot, iar tu nu va trebuie sa stropesti si pe sub frunze, stropesti asa pe frunze partea intelegi, pulverizezi fin si ai rezolvat problema, Treb sa dai pe toate plantele si pe alea care n-au, sau ti se par doara ca nu au, deci stropesti totu.Si asa din an in paste poti face tratamente preventive, deci chiar daca nu ai daunatori bagi acolo macara 2 tratamente pe an ca nu-i nimic rau. Poti folosi de asemenea si un fungicid ceva, adica o substanta pentru boli, stiu si eu ceva pe baza de cupru, la fel preventiv.Astea doua chiar le poti amesteca si sa le dai printr-o singura pulverizare,nu trebuie neaparat sa le dai separat.
Deci aceasta infectie nu-i infectie sunt paduchi de frunze,infectii is considerate ciupercile si bacteriile care produc infectii in interioru plantei,care apoi se poate extinde si la exterior,exact can cazul oamenilor,animalelor.Tu cand ai o infectie nu cred ca e de vina un purice laughing infectia apare in interioru corpului sub piele si uneori erupe,iese afara daca no tratezi,uneori scoti tu rezultatu infectiei cum sunt cazurile cu cosuri pe fata, ca si alea tot o infectie este laughing Daca mai ai nelamuriri intreaba si ti se va raspunde laughing.Nu ma intreba ce substante sa cumperi,nu sunt in RO si nici nu mai stiu ce substante mai sunt,aceste pesticide,asa le spune la toate astea insecticide,fungicide,erbicide,per total se numesc pesticide,deci astea se schimba an de an, ceara daca substanta de baza ramane, vin alti producatori, sau li se mai adaga ceva nou, schimba numele substantei si tot asa.Dar intrebi la magazin spui insecticid sistemic, pentru musculite de sera, pentru paduci de frunze sau testosi ce ai tu acolo si aia or sa iti dea.La fel poti cere si un fungicid sistemic ala pentru boli, stiu si eu uite unu din top Ridomil cel putin asta era f vechi dara s-a folosit multa vreme si nu stiu, dar se poate sa fie inca folosit si acum si sa aiba acelasi nume.
Daca ai paduchi testosi treaba e groasa, astia greu ii elimini dara nu-i imposibil.Paduchii testosi iti pot da seama daca vezi pe frunze ceva pete micute,zici cas pete daca apesi pe ele le spargi,aia is paduchii testosi cauti pe google siti arata poze, aia este asa carapacea lor. Apar ca maronii asa eliptice pe suprafata frunzei nu mari cat sa zic, cat gamalia unui bold daca stii ce zic, dara nu asa d e inalt, stau f lipiti de frunze.
Paduchii de frunze is ca niste animaluri extraterestre, multi si verzi, ii poti vedea si cu ochiul liber sau daca ai o lupa o sai observi fara probleme, dai pe google paduchin testosi imagini sau poze siti arata.sau paduchi de frunze siti arata cum apar ei, sau paduci lanosi la fel iti arata poze ca sa stii ce substante sa cumperi.Nu orice substanta omoara un paduce testos sau lanos,aia de frunze, aia verzi is cei mai sensibil si usor de omorat,aia fac si cele mai multe dejectii,aia licioasa ce spui tu, care am uitat sa iti zic aduce cu ele, vorbesc de dejectii, deci aduc si ciuperci, deci pe aceste dejectii ale paduchilor de frunze aia verzii se dezvolta ciuperci patogene ale plantelor, de aia ti-am zis cai bun sa folosesti in amestec si un fungicid.Pe dejectiile astea daca le lasi asa la un mom dat o sa obsv ca se fac negre se inegresc, ei atunci inseamna ca sau dezvoltat multe ciuperci si astea vor ataca frunzele si le vor distruge.
Gata ca e prea mult,prea multe informatii deodata laughing iar eu vad ca am scris balamuc,scriu carti pe aici laughing Dara na asta e fitopatologie si entomologie, daca e sa iti povestesc tot, trebuie sa scriu cateva pagini bune laughing Sper sa rezolvi.
Daca is paduchi testosi, pentru ca ai descris ceva maroniu acum vazui si ceva lipici, de aia au aparut iar, aia is f rezistenti la insecicide, unia nu mor de aia trebuie sa faci mai multe tratamente asta daca deja ai atac.De aia este bine sa faci tratamente preventive sa previi astfel de situatii, deci apare unu acolo 2 ai eliminat fara sa stii daca stropesti preventiv.Cand deja aia is balamuc scapi de ei mai greu si mai costisitor. Daca is testosi baga insecticid adica solutie si pe pamntu din ghivece ca si cum ai uda.
Concluzia este sa identifici prima data cu ce anume te confrunti, sa stii ce tip de paduche ai, asta pentru ca toti astia ce am spus fac lipici din ala.Nu mai stiu sigur de ala lanaos dara astia testosi si aia de frunze verzi sigur fac lipici.Partea buna e ca ai lipici gratis laughing glumesc dara cam asa ar trebuie sa procedezi.Afla acum imediat ce tip de paduchi ai, dupa cumperi insecticidu potrivit, intrebi cate tratamente sa faci, poti lua 2 insecticide unu sistemic altul de contact dai cu amandoua deodata adica le amesteci.Gata ca stam asa la vorbe si nu facem nimic. Spor la treaba.

1 răspuns:
| bogust a răspuns:

Se poate trata cu mospilan sau actara. solutiile se gasesc in orice magazin specializat.
sau poti chema o firma de peisagistica. Te pot informa exact despre boala si recomanda cel mai bun tratament.
de ex. daca esti in Timisoara recomand http://spatiiverzitimisoara.ro