| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna seara TPU. Am si eu o intrebare. Am un mur acasa, intrebarea mea este... se poate planta lastarii de la el fara ca ei sa aiba radacina?

Răspuns Câştigător
| SilentRain a răspuns:

Esti foarte sexy cu palaria aia, mrrr

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru SilentRain):

Multumescvorbesc cu o fata? Daca da, vreau sa ne cunoastem mai bine si sa fim impreuna asta daca nu ai iubit.

12 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Da faci butasi exact ca si la vita de vie si aia se vor prinde.dar ca sa fie treaba buna poti face butasi si sai pui unu linga altul, undeva lanaga casa ta, sa ai grija de ei, udat etc, in felu asta intr-un an faci plante cu radacini si plantezi ori toamna ori anul urmator, dar vei planta cu radacini.In cazu in care plantezi direct la locul definitiv ori pui cate 2 butasi ori care nu se vor prinde mai incerci anul urmator.Dar atat zmeura cat si murul prinde radacini f usor.Planteaza exact ca vita de vie,doar ca la distante mai mici,dar depide si de mur c at de viguros este,pentru ca sunt murii aia fara spini,tepi care cresc mai ceva ca si viata de vie,deci plantezi in cazul asta la fel,faci spalier [pui sarme si dupa maninci mure din alea mari,frumopase coapte,nu ce cumperi de la magazin mure culeze crude asa alburii, aia le tin in depozit se inroseste si gata la vanzare laughing deci vei manca mure coapte, te-ai scos, sincer te invidiez laughing mai faci si un rand de zmeur wow, si afine bagi si un rand de alea nai treaba, cel putin manini odata dar ceva bun laughing
Am citit acum ce spui de frunze etc.Nu frate nu folosesti lastari verzi, folosesti lastari din astia de un an, primavara aia cand inca nu fac frunze atunci tai faci bucati asa de stiu eu ca la vita de vie si pe aia ii pui asa fara radacina, pui cate 2 bete din alea exact ca la vita de vie si vor prinde rqadacini garantat.
Vad ca tu tot intrebi, tot vrei sa faci dar nu ai habat de nici unele laughing

| SilentRain a răspuns:

Sunt baiat am 28 de ani, lasa'mi nr tau de tel, frumosule

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru SilentRain):

Eu caut o fata scuze.

| SilentRain a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Nimic nu poate sta intre dragostea noaatra, vom trece peste orice barie care va sta in cale iubirii noastre vesnice love struck

| minrest a răspuns:

Butasire prin butasi verzi, vrei sa spui. Se poate face doar in spatii protejate. Mai bine il inmultesti prin marcotare. Acum in septembrie, indoi lastari, fara sa ii rupi, si la mijloc ii ingropi, in asa fel incat sa iasa varful afara. Ei fac radacini, si primavara viitoare separi radacina de murul mare, si plantezi radacina in pamant, cu varful deasupra, unde vrei tu. Ai inteles ceva?

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru minrest):

Adica pot face ca la vie in forma de U si primavara acel lastar il tai de la murul mama nu?

| minrest a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Exact. Se numeste marcotare. Trebuie sa ingropi lastarii in luna septembrie.

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru minrest):

Deci ca si la vie pot face dao bag cu tot cu frunze sau frunzele le tai?

| minrest a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Eu unul le-as indeparta pe portiunea ingropata. Dar pe ce iese afara trebuie sa le lasi.