Întrebare recomandată | WolfgangKreutzfeldt a întrebat:

Bună seara TPU. Am si eu o problemă cu o centrala termică Motans Ariston 24. Ieri seară când am vrut sa fac dus efectiv nu mai aveam apa caldă. Mă duc la centrală si vad acolo E 20. Încerc gazul la aragaz si nu era presiune la gaz. La centrală daca dau drumul la apa calda aud cum pornește temperatura apei nu se modifică dar o aud cum merge, dupa se opreste si apare E 20. Am căutat cartea tehnica pe net si îmi arăta acolo ceva ceva dar știu ca a venit odata un om la mine si nu știu ce i-a făcut de a mers, a băgat presiune in ea, sau nu'sh exact. Știu că a zis parca că e decuplată de la detectorul de gaz. Deci ce trebuie sa fac? Cum bag presiune in ea? Si cum o cuplez din nou dacă detectorul de gaz a oprit-o?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la electrovalva de langa contorul tau de gaze si deschide-o, in caz ca este inchisa. Daca alta e problema, cheama pe cineva care se pricepe.

6 răspunsuri:
| nashu40 a răspuns:

Poate centrala nu are nivelul de apa suficient. La bordul ei trebuie sa ai un ceas indicator care arata nivelul apei, indicatorul trebuie sa fie intre 1 si 2, pe verde. Orienteaza-te care e robinetul de apa din centrala si incearca si metoda asta.
Succes!

| dannyel86 a răspuns:

Daca ai apelat in trecut la un specialist care a rezolvat problema, e recomandat sa suni din nou un om care se pricepe la astfel de aparate. happy
E20 pare a fi, din cate am citit, o eroare legata de senzorul de temperatura.
Mai multe iti poate spune un cunoscator in domeniu.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru dannyel86):

Sunt la muncă acum si ies maine dimineata rupt de oboseala si transpirat si e si Duminică. Cine naiba îmi vine mie mâine să-mi faca aia nu'sh...

| dannyel86 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Pana luni trebuie sa te descurci cum poti. Te adaptezi.winking
Ai dreptate. Nimeni nu lucreaza duminica.
O zi nu moare nimeni fara dus. Te speli in lighean, chiar daca suna primitiv. happy

| alina2k18 a răspuns:

Nu te baga singur daca nu te pricepi delocwinking eu incercat prima, singura si ultima data si am bagat presiune 3.5 bari de a refulat centralawinking si am intrat in panica vietii big grin nu mai fac nici daca ma plateste cinevawinking
Daca e vorba de presiunea de la gaze suna la Distrigaz sau ce distribuitor ai tu.
Daca e vorba de presiunea apei, uita-te la ceaswinking daca e scazut sub 0.6 bar centrala nu mai produce apa calda sau caldura, trebuie urcata/reglata presiunea din nou, are un robinet sub ea dar dupa cum am zis laughing am fobie de el laughing

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru alina2k18):

Nu e de la presiune, e 1, 3 bari, la gaze vad mâine daca sun ( asta daca e deschis )