Întrebare recomandată | liviunm a întrebat:

Buna seara tpu..cum verific o butelie sa vad daca pierde gaz pe langa ceas?

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti folosii gelul de spalat maini sau samponul, ori putin sapun solid ras, amestecat cu apa, pana faci o pasta si o pui cu o pensula, la imbinarea buteliei cu furtunul, la imbinarea ceasului cu furtunul si la toate capetele si garnituile care sunt pe acel cap de infiletare la butelie.
Daca face bule de aer sau bulbuci, atunci este clar ca scapa gaz metan pe undeva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai nas bun miroase a mercaptan, cu care este amestecat gazul din butelie, special ca să poți să îl identifici.

| mihai69 a răspuns:

Cu un detector de gaz.
Chestia cu apă și săpun NU e sigură.

| cfrtobias a răspuns (pentru mihai69):

Ce ai ba de dai eronat prima oara intra pe link si citeste happy ca e corect ce scrie acolo

| mihai69 a răspuns (pentru cfrtobias):

Păi tocmai pentru că am citit am dat eronat. Și mai ai unul, că nu ești „bă" cu mine, nu-mi amintesc să fi ciocnit valizele prin gară...
În fine - ideea e următoarea: pot exista scurgeri de gaz și de-a lungul racordului, sau în interiorul aragazului. Pe alea cum le găsești cu apa ta cu dero?!? Îți spun eu cum: vezi la tv reportajul cu apartamentul explodat din cauza unei scurgeri de gaz de la butelie.
De aia s-au inventat detectoarele de gaz! Și tot de aia sunt de acum obligatorii în orice casă are instalație de gaze. Nu scrie nicăieri în lege că ar fi obligatoriu să ții instalația de gaz în apă cu săpun...
rolling on the floor
E bine că atât vă duce mintea, să folosiți „tehnologia" lu' ma'mare... măcar așa mai scade numărul de oameni cu iq mic.

| cfrtobias a răspuns (pentru mihai69):

Cu detector de gaze oare cand se apropie nu suna afla unde e locul? laughing

| cfrtobias a răspuns (pentru mihai69):

Hai cu postarea acum nu poti raspunde? sau cumperi detector de gaz?

| mihai69 a răspuns (pentru cfrtobias):

Dacă tu înțelegi ceva din fraza asta: „... oare cand se apropie nu suna afla unde e locul" e bine. Eu unul nu pricep ce ai vrut să spui, așadar nu am ce să răspund. Deocamdată.
Reformulează, preferabil în limba română.

| cfrtobias a răspuns (pentru mihai69):

Deci ai o gaura daca tu apropii aparat nu va suna? happy

| cfrtobias a răspuns (pentru mihai69):

Daca porneste aparatul de gaz si tot suna afla unde? opreste si iar porneste tot asa

| mihai69 a răspuns (pentru cfrtobias):

Pe bune, tu te auzi cum te exprimi?!?
Încerc să „traduc" să vedem dacă am reușit să pricep: dacă e o fisură undeva pe traseul instalației de gaz și verifici cu un detector de gaz, acesta va arăta exact locul unde e defectul? Dacă asta e întrebarea, atunci răspunsul este DA. Poate nu chiar locul exact, dar o zonă destul de mică - depinde și de cât de mare e fisura. Și în mod normal nu „sună", ci indică o valoare pe o scală gradată (%gaz în aer). Alea care sună sunt pentru montat în apartament și închis în mod automat gazul dacă apare prea mult metan în atmosferă.
Un aparat de care spun eu arată cam așa: http://www.trotec24.ro/......-bg40.html

| cfrtobias a răspuns:

Poate pui sapun sau cum fac altii cand verifica la gaz

| cfrtobias a răspuns:

Ca sa aprinzi cu foc nu e o idee buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu batu de chibrit aprins, cum altfel? laughing)

| cfrtobias a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vrea sa faca boom asa numai cerea ajutor pe TPU

| anonim_4396 a răspuns (pentru cfrtobias):

De fapt butelia nu bubuie, daca scapa gaz, si tu aprinzi un chibrit.
Bubuie casa daca sunt scurgeri de gaze de ceva timp se se acumuleaza gaze acolo in incapere.
Daca ai verifica cu batzul de chibrit, imediat dupa ce ii dai drumul, si ar avea scapari, si s-ar aprinde, butelia nu bubuie.
Inchizi robinetu de gaz si gata.
Sau sa ai o carpa imbibata in apa sa o pui deasupra.
Nu ca as recomanda aceasta metoda.
Ca si eu credeam ca tatae e nebun, pe vremea aiahappy

| regecaisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Verifici pana face un mic bom laughing)