| tigrisor2017 a întrebat:

Buna Seara TPU, ma poate ajuta cineva sa imi spuna ce fel de insecta este, insecta din pozele de mai jos?. Pare a fi gandac de bucatarie insa nu sunt sigur, problema este ca de ceva timp mi-au aparut in casa, am vazut si mai mici de cativa cm, si mai mari gen cum e asta din poza sau putin mai mari, am dat cu solutie in toata casa, au disparut cateva zile insa iar a aparut, din cate am observat mi se pare ca sunt oua peste tot, inclusiv in router si in locul de la router unde bag cablu de internet, sunt nici bilute foarte mici de culoare negru deschis spre maro. Ce solutie ar fi sa scap definitiv de ele? si pana la urma ce fel de insecta e? Multumesc.
https://imgur.com/a/yUN7M
https://imgur.com/a/ZEmwm
https://imgur.com/a/ix5jw
https://imgur.com/a/xyP1d

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce dracu tot intrebi? Ti-a raspuns unul ca sunt gandaci de bucatarie.

| Violleta2022 a răspuns:

Verifica linkurile ca nu sunt bune!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Am citit și întrebarea ta anterioară.
Flaconul cu pulverizator l-ai consumat aiurea, dacă nu ai aplicat direct pe ei. Nu pulveriza pe un gândac, întreg sprayul, ci câte un puf pe fiecare. În câteva secunde, își vor pierde echilibrul. Vei scăpa de ei, dacă-i vizitezi noaptea și ai în mână sprayul. Spor la lucru!
Încearcă să le găsești cuibul ( în general, se ascund în dosul dulapurilor, în locuri ascunse). Dar, din câte zici, la tine e invazie, dacă au intrat și în router. Curăță absolut tot cu aspiratorul, nici firmitură de pâine să nu fie pe jos (gresie/covor), pe masă, deci absolut nimic.
Da' bine o mai duc în bucătăria ta, au dat de un restaurant cu meniuri delicioase, big grin
PS. Apropo, cumpără Aroxol (spray). Vei scăpa de ei, în scurt timp.

| relian a răspuns:

Cauta capcane, sunt cele mai eficiente, nu stai sa vanezi nimic, nu sunt nici toxice, si prinzi pe toti.
Cauta capcane din alea cu lipici.Deci este de fapt un carton ce are pe el un lipici, iar in el cred ca este pus ceva care atrage gandacii, aia vin crezand ca e mancare si inra acolo si raman acolo prinsi in acel lipici, nu mai pot pleca si mor.Pui capcane din alea pe sub paturi, pe sub mese, bucatrie etc si asa la cateva zile le verifici. Daca sau umplut de gandaci le arunci.Am vazut uni oamenii rupeau gandacii de acolo si foloseau in continuare laughing Mai eficient decat acele capcane nu sunt alte metode.Cu astea prinzi de la dacie la tir laughing aveam un coleg asa le numeau, pe aia mari tiruri, aia mici dacii laughing

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Ada477):

Depinde de ce brand e.Chestia e la gandacii aia, sa opresti sa mai poata patrunda inauntru.Asa degeaba prinzi ca ei vor veni intruna, daca au de unde si pe unde.
Eu am vazut capcane asa cum ai aratat poza, bine nu raid, dar tot ca alea, aveam un singur gandacel de asta si am pus vreo 4-5 cutii de alea si n-a intrat deloc, iar intr-o zi l-am prinz eu si i-am venit de hac laughing Dar ala intrase pe la usa pe la toc, deci venise de afara de undeva, am bagat peste tot silicon, trebuie sa izolezi orice spatiu cat de mic care comunica cu exteriorul sau cu vecinii daca stai la bloc.
Daca ai asa cate un gandacel nu se duce in capcana, nu stiu de ce.Sau poate depinde si ce capcana este, depinde daca gandacu ala are mancare la dispozitie, firimituri de la tine, pentru ca ei prefera astea decat mirosurile ce le baga aia in acea solutie, lipici ce mai este.

| anonimg a răspuns:

Nu am vazut poze; dar de regula gandacii sunt musafirii care apar nepoftiti.
Cauta solutii(sprayuri) impotriva acestora la magazinele de insecticide agricole. Da cu aceste solutii imprejurul fiecarei camere din casa, si mai insistent in locurile ascunse (sub frigifer, aragaz, si in spatele acestora, dar si in dreptul usilor de la interior dar si de la intrare; pe langa tevile de la baie si bucatarie). Sa nu faci economie de aceste substante. Aparatele cu ultrasunete (de la reclama tv gen pest-repeller) nu sunt prea bune. Gasesti si sprayuri Raid in magazine.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu sunt bune link-urile.

| ziftode a răspuns:

Nici unul dintre link-uri nu are poza
insa ce descrii tu intr-adevar sunt gandaci de bucatarie (cu oua... YUCK)
cum scapi de ei, marea majoritate ti-ar recomanda sa chemi specialisti, spray-urile nu fac absolut nimic, poate, POATE scapi de ei cateva ore, insa eu am dat peste o solutie cam scumpa dar CARE CHIAR REZOLVA PROBLEMA
cauta urmatorul produs: Maxforce IC produs de Bayer (da, aia care au inventat aspirina)
https://www.google.com/search?q=bayer+maxforce+ic&oq=bayer+maxforce+ic

asta un gel care nu e DELOC toxic, si nu are miros, se aplica bilute mici pe la colturi in orice loc in care vezi gandaci (la colturi ca sa nu calci pe ele sau sa le stergi), si actioneaza asa: atrage gandacii, gandacii vin si mananca, se infecteaza, dupa care se duc inapoi in cuib si infecteaza alti gandaci, dupa care mor TOTI, o sa ai tone de gandaci morti in casa

solutia e mult mai buna decat o deratizare care e toxica, si care e garantata 1-2 saptamani (asta e garantat 3-4 luni)

TOTUSI, nici o solutie oarecare nu o sa te scape de gandaci daca ai gandaci in bloc, degeaba tu reusesti sa scapi de ei, or sa reapara (vin pe geam, prin orice crapatura, pe la usa, prin canalizare, etc.