| tonyc7 a întrebat:

Buna seara, TPU! Ma poate lamuri cineva daca la o camera-video de supraveghere relativ ieftina (pe care vreau sa mi-o montez intr-un colt al casei, cu vedere la intrarea pe proprietate) exista un timp limitat de filmare (ceea ce inseamna ca trebuie umblat periodic la ea pentru a o seta din nou cu filmarea de la 0 si de fiecare data montata iar la loc) sau exista un timp nelimitat de filmare (fara a fi nevoie sa umblu mereu la ea, imaginile putandu-le vizualiza ori de cate ori doresc pe monitorul PC-ului, pe baza netului, daca e posibila o astfel de conectare)?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| LasleaIoan1972 a răspuns:

Acelea sunt simple deci inregistreaza cat are memoria sau cat timp o lasi sau mai bine zis cat tine bateria, bateria nu o sa tina prea mult 1-2 ore

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fata de cele spuse mai sus majoritatea sistemelor isi sterg periodic inregistrarile mai vechi de un numar de zile. Nu trebuie sa umbli la ele!

| tonyc7 explică (pentru Salontanul):

Multumesc pentru raspuns!

| relian a răspuns:

Camerele de supraveghere nu-s doara alea ce vezi tu afara,inauntru ai un aparat,acolo se conecteaza camera aia ce o montezi tu afara,tot la aparatul ala se poate conectat si monitor,aparatul ala il poti conecta si la internet.
Acel aparat are in el un hard disc si fctie de capacitatea aluia tu ai x ore de inregistrare.
Cand hardu s-a umplut,automat se sterge inregistriarile vechi si se pun cele noi,deci tu vei avea tot timpul pe acel hard doar x ore ultimele ore filmate de acea camera de afara.
Tot timpul asa se intampla,se sterge si apoi se inregistreaza nou.
Tu de exemplu azi sa zic te trezesti te uiti prin curte prin casa,nu-s usi,geamuri sparte nimic, deci nu are rost sa se pastreze acele inregistrai ca nici nu ai avea unde.
Daca constati ca cineva a intrat, atunci mergi la monitor sau undei conectat aparatul ala si derulezi de o zi inainte si te uiti, asa vezi cine a intrat sau cea facut pe acolo pe unde monitorizezi tu.

Asa fctioneaza camerele, oriunde nu doara ce ai tu, in orice institutie.Deci daca trece un timp de sa zicem 5 zile si dupa 5 zile hardu s-a umplut, in a 6 zi tu deja prima zi o ai pierduta, s-a sters.

| anonimg a răspuns:

Trebuie să cunoaștem marca și modelul camerei. Pentru că între ele sunt diferențe foarte mari. Posibil să ai nevoie de o placă de captură: https://www.mondoplast.ro/......deo-cctv-8
Deci până nu cunoaștem marca și modelul, nu vom ști despre ce este vorba, și nici cu ce vine la pachet o astfel de cameră. Cel mai sigur întrebi vânzătorul și cum se conectează, și ce îi mai trebuie.

| NLS a răspuns:

Ce a zis Salontanul se face (si se seteaza dupa dorinta numarul de zile) din softul ei.
In plus, daca e un model produs in ultimii ani, ar trebui sa aiba si functia de inregistrare doar la detectarea miscarii (economisesti multe scrieri inutile pe HDD ), trimiterea notificarilor pe smartphone, accesare remote de pe smartphone, etc.
Asta daca e un model DVR/NVR.

| Zuzu1991 a răspuns:

Depinde in mod explicit de cat storage ai pe recorder, daca nu ai recorder si camera inregistreaza pe un card, atunci cat de mare e cardul

in orice caz, cam toate sistemele de inregistrare, cand ajung la maximum de storage, cea mai comuna solutie e sa stearga inregistrarile cele mai vechi

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Chiar m-am ofuscat la un moment dat pe Synology, pentru ca, din cauza ca am storage de 20T, si mai aveam liber 5% care inseamna totusi cateva sute de giga, cu multa nesimtire stergea inregistrarile mai vechi de 1h, cu toate ca ocupau cativa giga prapaditi, si nu am reusit sa dezactivez prostia asta, deloc, orice setare faceam era ignorata complet

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Timpul de filmare depinde de stocare si de rezolutie
de regula sistemele de supraveghere au hdd uri mari dar poti schimba cu hdd si mai mare
cum functioneaza:
inregistreaza pana se umple hdd ul si dupa incepe sa stearga din inregistrarile cele mai vechi completand cu cele noi
vei avea cam 1 luna inregistrare dar depinde de marimea hdd si de rezolutie

| tonyc7 explică (pentru LasleaIoan1972):

Multumesc. Dar acest mecanism e valabil si in cazul camerelor fara fir, cum sunt cele mai micute, mai usor de ascuns? Pe care nu vrei sa le lasi decat pentru o scurta perioada (de cateva ore sau o noapte, cat esti plecat de acasa, si cand te-ai intors sa le bagi la loc in sertar). Si care banuiesc ca functioneaza pe baterii.

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru tonyc7):

Acelea sunt simple deci inregistreaza cat are memoria sau cat timp o lasi sau mai bine zis cat tine bateria, bateria nu o sa tina prea mult 1-2 ore