| Matei3012 a întrebat:

Buna seara tutror, rog pe cei care se pricep mai bine decat mine sa imi dea o mana de ajutor
Am stricat o soba intr-o camera si betonul de sub aceasta venea cu cca 5 cm mai sus decat betonul din restul camerei asa ca acea portiune de beton mai inalta am spart-o pana la aproximativ acelasi nivel cu betonul din restul camerei pentru a veni peste cu polistiren extrudat si ulterior parchet(asa a fost pus si inainte de demolare). Problema mea este ca portiunea unde am spart betonul este foarte denivelata fiindca odata ce am spart betonul in plus cu rotopercutorul nu are cum sa iasa perfect plana si acum nu stiu cu ce si cum sa procedez ca sa imi iasa la fel de plana acea suprafata ca si restul camerei pentru a pune polistirenul extrudat si parchetul, acum stateam si ma gandeam daca sa nivelez cu ciment sau sa pun umplutura de perlit chiar nu stiu cum sa procedez, mai mentionez ca denivelarile sunt de 2-3 chiar si 3-4 cm in acea zona unde a fost spart din beton.
Rog pe cineva sa ma ajute! Raman recunoscator!

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca ai cimentul si nisipul gata cumparate, poti face o sapa, stratul fiind insa subtire sa nu te zgarcesti la ciment, fa macar un 1 la 3.
Daca nu ai ciment si nisip, cumperi cel mai ieftin adeziv pe baza de ciment pe care il gasesti, torni peste si il aduci la nivel cu o gletiera.
Sapa autonivelanta e prea scumpa pentru ce iti trebuie tie.

| cristi202 a răspuns:

Nivelezi tot cu rotopercutorul, spargi unde e mai sus, apoi ți s-a zis deja, tragi o sapa.

| mihai69 a răspuns:

Spargi mai mult (să fie "groapă"), apoi torni o șapă autonivelantă.

| cristi202 a răspuns (pentru mihai69):

Sapa autonivelanta pentru nici un metru patrat? Da bani grei pe un sac întreg, și folosește probabil un sfert din el...

| regis a răspuns (pentru cristi202):

Zici ca autonivelanta e scumpa? Uite ca unii i-au recomandat rasina epoxidica. E doar 726 de lei galeata la Dedeman. laughing

| cristi202 a răspuns (pentru regis):

Mamaaaaa! laughing
Da. Eu nu am văzut, nu am apucat sa citesc totul.
Uite cum unii se pun sa dea sfaturi fără sa tina seama de anumite aspecte.
Hai sa îl ingaduim de data asta, relian e in America și probabil pentru el banii nu sunt deloc o problema.
Dar și așa, eu am fost învățat, și pe bună dreptate, că un meseriaș adevărat scoate calitate maxima la un preț minim, că întotdeauna va avea grijă să nu stoarca de bani buzunarele clienților.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Mai citeste odata ce am spus, i-am zis omului sa nu puna nimic, daca pune polistiren de ala aia e tot.

laughing Acum am vazut si eu la tine, prima o bagi pe aia "sapa autonivelanta nici pentru 1 mp?,dai bani grei pe un sac etc bla bla"

Apoi tot tu continui cu alt raspuns "nivelezi cu rotopercutorul,apoi dai sapa cum au zis altii "
Esti tare de tot. Pina la urma dai sapa sau nu dai? Cind spui ca dai bani grei pe sacu de sapa,cand spui baga sapa,deci hotaraste ce spui omului ca l-ai zapacit de tot laughing

Deci daca da omu sapa este scump
Daca da cum zici tu rotopercutor si sapa,este mai ieftin,e bun si asa rau laughing
Alta chestie,eu nu-s meserias,eu am spus o metoda simpla,fara sa foloseasca masinarii,fara sa sparga etc nimic. Epoxy sunt si in cutiute micute,la fel ca si vopseaua la cutii mici,la galeti, deci nu trebuie sa cumpere un butoi.
Cel mai bun este sa lase asa, cum am spus prima data, pune direct, lipeste polistirenul ala acolo si peste pune parchetu ala, a terminat lucrarea.

Asa ziceam si eu,

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Nu da dovadă de amatorism. Una e sapa autonivelanta, pe care da 70 de lei pe sac, și alta e o sapa normala, făcută cu 1:4 raport între ciment și nisip, care ii vine cu siguranță mult mai ieftin, chiar daca ia un sac de ciment.

| relian a răspuns:

Nu faci nimic,lipesti polistirenul ala si aia e tot,polistirenul ala iti va tine parchetu drept.
Daca totusi ai denivelari mari,atunci umple cu,am uitat cum se numeste laughing e un fel de lac,ce se pune pe beton,unia daca ai vazut umplu diverse lucruri,fac diverse lucruri,un fel de plastic,dar nu-i plastic,este asa lichid mai gros, pui, se usuca si iese perfect drept.

Nu mai sytiu cum se numeste solutia asta, dar unia in zone calde pun direct pe beton si lasa asa, altii pun in garaj pe betonul de jos, baga si culoare in el si arata frumos.Altii fac desene,cred ca ai vazut pe internet,daca ai vazut, atunci ai idee despre ce vorbesc.

Chestia aia se lipeste de beton, la tine o sa acopere bine orice denivelare indiferet cit de adinca este, o sa iti iasa perfect cu restul betonului din jur.
Stai sa vad daca gasesc cum se numeste.Ok am gasit, cred ca se numeste Epoxy, deci cauta la magazine Epoxy pentru beton si o sa rezolvi treaba f usor.
bafta

| andrei1426 a răspuns:

Sa spargi pana sub nivelul camerei si dupa sa torni in gaura ar fi cel mai ok