| AnaQ a întrebat:

Spuneți-mi va rog cum se plantează Floarea-Soarelui pas cu pas, de la cum trebuie sa fie solul, la ustensilele necesare, adâncimea la care trebuie plantata, distanta intre fiecare floare, cum se îngrijește, mai sunt și alte lucruri, va rog informati-ma?! Mulțumesc!
Cel mai bun și complet răspuns primește fundă!

Răspuns Câştigător
| Raducons a răspuns:

Se pregateste terenul ca pentru orice cultura dupa care se seamana pe randuri la distanta de 70-80 cm intre randuri si 5-6 cm adancime samanta, daca este cultura in gradina distanta intre plante este ca la porumb sau legume rosii, cartofi 30-40 cm. floarea soarelui prefera tenuri lutoase dar sa nu balteasca apa cand ploua, dar merge f bine si pe alt tip de pamant, trebuie ingrasamant ca planta sa fie viguroasa, gunoi de grajdi sau chimice, perioada de plantare 15martie -25 aprilie, dar merge si in Mai depinde de zona, in continuare se da pamant langa planta cand ajunge la 20-30 inaltime, se erbicideaza, asta nu este obligatouri decat pe suprafata mare si nu se poate sapa, in gradina merge cu sapa, erbicidul se aplica cand planta are 4-6 frunze, dupa lucrarea in care se da pamant langa planta.

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

Nu se plantează, se seamănă. In principiu mecanizat, cu aceeași semănătoare ca si porumbul. E bine săpată de doua ori, dar la suprafețe mari se prășește si se erbicidează.
Alte îngrijiri nu necesita, eventual pe cand incep sa apara semintele se monteaza sperietori pentru păsări.