| Laur47 a întrebat:

Stau intr-o chirie, si intr-o zi proprietara a intrat in curte,a intrat in garaj si a luat drujba tatalui meu.Ea a intrat cu forta in curte, deoarece cand am ajuns acasa cu mama mea ca am fost plecati, poarta era descuiata.Cand am plecat am incuiat-o.
Si vreau sa stiu: Este voie ca proprietarul sa intre in curte si sa ia lucruri in lipsa chiriasului?
Astept raspuns

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal. Daca nu rezolvati problema amiabil ii puteti face plangere penala pentru furt.

| IsabelaIssa a răspuns:

Chiar daca ar fi avut dreptul sa intre pentru ca e proprietatea ei, nu avea dreptul sa ia drujba tatalui tau care nu ii apartinea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legal e proprietatea lui si face ce vrea. Intrebare e ce scrie in contractul de inchiere daca exista asa ceva

| Laur47 explică (pentru suntserios):

Nu avem contract.