| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

care e diferenta intre apa plata si cea de fantana? Ca nu vad diferenta mare...

5 răspunsuri:
| viavo a răspuns:

Apa plata ar fi oarecum mai curata, adica fara prea multe saruri minerale bacterii etc pe cand apa de fantana acontine tot felul de minerale si alte substante care sunt daunatoare in cantitati mari.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Apa de fântână ar fi mai sănătoasă daca este potabila. La mine in sat nu exista nici o fântână cu apa potabila. E plina de E-coli si alte bacterii + conține minerale care la temperaturi mari se transforma in granule ca de nisip de culoare alba+ nitrati si nitriti.Pana am folosit apa de fântână la baut si gatit aveam pietre si nisip la rinichi+ probleme la fiere, de când am inlocuit-o cu apa plata nu mai am probleme cu rinichii. Pentru cei care folositi apa de fântână, faceți analiza ei si daca este potabila este ok.

| oz_1736 a răspuns:

Daca o filtrezi de nisip e mult mai buna. Citeste despre actiunea fluorurii din apa asupra glandei pineale si despre bisfenolul din compozitia pet-ului

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimul2700 a răspuns:

Unii zic ca poate e mai sănătoasă apa de fântâna decât cea îmbuteliată, dar nu prea cred, tot apa e, deci nu e prea mare diferenta