| DoamnaGasca a întrebat:

Buna TPU! Acum 10 saptamani am luat un sambure de avocado pentru a incerca sa cresc o planta, am luat doua betisoare si le-am infipt in partea de sus a samburelui pentru a lasa o jumatate de sambure in apa. Dupa o luna samburele a crapat putin iar in momentul de fata nu mai crapa si arata ca atunci cand avea o luna, tin sa precizez ca apa a fost schimbata o data la 3 zile. De ce credeti ca nu mai evolueaza samburele? Am facut ceva gresit? (l-am tinut pe pervazul interir al camerei mele unde este multa lumina) ajutor dau funda

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Nu ai facut nimic gresit, desi dureaza si pana la 3 luni sa iasa mustati, ai mare rabdare.
Ai aici in acest articol tot pasul despre cresterea unui avocado https://jorjette.ro/cum-sa-cresti-un-copac-de-avocado/

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti sigur ca ai pus samburele cu partea care trebuie in apa?
Se pune cu varful in sus (partea tuguiata), exact ca in acest video
https://www.youtube.com/watch?v=rncakskTW2M

| Iote a răspuns:

Esti sigura ca asa trebuia procedat? Oare nu trebuia pus direct in pamant?

| DoamnaGasca explică (pentru Iote):

Din cate am vazut pe Youtube asa trebuie¯\_(? ︎︎︎_? ︎︎︎)_/¯

| Iote a răspuns (pentru DoamnaGasca):

O, de la "specialisti"?