| Andriese_Relu_1990 a întrebat:

am facut rachiu de pere și l-am diluat cu apă plată să-i mai tai din tărie!(o prostie).s-a tulburat si nu se limpezeste...ce as putea face?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sper ca primele doua solutii sunt glume, daca il fierbi nu se evapora apa, ci alcoolul (fix acesta este principiul distilarii), iar alcoolul metilic este toxic.
Nu prea ai ce sa faci, ori il consumi asa, ori il redistilezi.
Apa se poate adauga, nu neaparat plata, dar numai imediat dupa distilare, cat rachiul este cald. Unii au reusit sa il dreaga si dupa, dar cu apa distilata, nicidecum cu apa plata.

| relian a răspuns:

Daca puneai apa in pahar cand voiai sa bei ce era? Dar na asa e cand este iarna nu ai activitate, iti faci de lucru laughing cred ca ar trebuie sal refaci sal distilezi iar, altfel nu cred ca ai vreo modalitate sal "dregi"

| valentinatvd a răspuns:

Incearca cu o cantitate mai mica sa l fierbi, poate se evapora apa.

| Alin1986 a răspuns:

Incearca alcool metilic 1/3 din cantitatea de apa pe carea ai pus-o! Spor