| arongov a întrebat:

Buna TPU.
Am fost plecat în Olanda de o vreme și as vrea sa întreb ce costuri lunare credeți că ar fi pentru 2 persoane la o garsonieră din Cluj/Timișoara.
Prietena mea mai are 2 ani până la facultate și am vrea sa ne mutam impreuna la o garsonieră cand va începe până va termina cu aceasta.
Nu sunt informat de preturile din Romania după creșteri, am vrea o garsonieră la in jur de 250 de euro lunar.
Eu va trebui sa plătesc primul an până va putea și ea să înceapă cu lucrul și am momentan aprox 5000 de euro pusi deoparte.
Cam ce costuri ar fi de platit lunar pe restul in afara de chirie... Facturi, mâncare, etc. (Ținând cont de faptul că mâncăm mâncare gătită acasă).
Mulțumesc.

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte greu sa iti aproximam costurile ca depind de prea multe variabile.
Spre exemplu cat curent consumi, are garsoniera centrala sau nu, e izolat blocul sau nu, cat de des speli, calci, faci baie cu cada plina. Depinde ce mananci, cat mananci, ce bei, ai masina, nu ai masina. platesti transport public etc etc, fiecare din astea costa diferit de la individ la individ

| arongov explică (pentru suntserios):

Mă mențin mereu la dusuri rapide, mese simple, are și centrală și tot tacâmul.
Nu cer informații despre costurile exterioare cum ar fi benzina etc, mă refer in general facturi+ trai decent (mâncare, etc).
Nu includ când cumpăr haine, etc

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Stati acasa la voi nu sa mergeti in chirie sunt foarte scumpe chiriile si arunci banii degeaba, tu stai la tine si ea la ea acasa, daca va mutati in chirie apar certurile deoarece se cheltuiesc repede banii ea nu are serviciu nu are cum sa puna banii inapoi si mai ajungeti sa faceti datorii la intretinere ca nu vei avea bani si de mincare si de chirie si de intretinere si de facturi, cu cei 5000 de euro faci altceva decat sa cheltuiesti pe chirie.

| arongov explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu putem sta așa, suntem din părți diferite ale țării și facem facultatea in alt oras împreună

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru arongov):

Banii care îi ai strinsi nu i ti vor ajunge de chirie si facturi de ce nu intelegi, chiria trebuie platita pe minim 6 luni inainte cu garantie, daca i lasi proprietarului restante la lumina la intretinere te va da afara, si o sa vina iarna ce faci atunci? Cel mai bine adu fata la parintii tai stati acolo toti macar e casa voastra a parintilor esti cu familia ta nu te vor da afara, altfel nu ai cum sa faci ca se vor scumpii din nou toate de la 1 august.

| arongov explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cu tot respectul nu cred că înțelegi contextul a ce vreau sa spun.
In primul rand amândoi facem facultatea in Cluj, in alt oraș.
In al doilea rand am spus că aș vrea să ne mutam in 2 ani de acum încolo și că am in momentul de față 5000 de euro pusi deoparte.
Câștig peste 2000 de euro pe lună din moment ce lucrez in Olanda și pot pune ușor 1000 deoparte lunar.
Am cerut o aproximație de costuri, nu sfaturi de viață.

| suntserios a răspuns (pentru arongov):

Nu insista cu @CristiDinBucuresti.
El peste tot raspunde cu
-nu iti lua masina
-de ce iti trebuie masina
-nu te muta, de ce iti trebuie casa
-nu iti lua telefon, de ce ai nevoie

exclusiv aceste tipuri de raspunsuri le da

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru arongov):

Gîndeste te ca vin vremuri grale peste tot, deja in Germania este recesiune in Romania este inflatie deci peste 2 ani vor fi alte preturi si nu sti in Olanda cit o sa mai mearga treaba, acum cîstigi 2000 de euro, anul viitor sau peste 2 ani nu stie nimeni ce va fi dar se anunta vremuri grele si toti ne sfatuiesc sa tinem de bani sa facem economii si tu vrei sa i arunci pe chirie doar sa stati tu cu prietena ta singuri o mare prostie, asa daca ai 2000 de euro salariu fa ti credit la banca cumpăra ti un apartament in Romania si sti o treaba.in chirie nu poti sta o viata cu o femeie, aia vrea casa ei vrea copii nu sa fie chirias.

| arongov explică (pentru CristiDinBucuresti):

Specific din nou că este o chirie doar pentru facultate, nu vrem sa stam acolo.
Vrem sa terminam facultate acolo doar și să plecăm altundeva, deci de ce sa cumpăr un apartament/o casă daca nu vreau să mă stabilesc de pe acum?

| Brizbriz a răspuns:

Compari mere cu pere, in Timisoara chiriile sunt mari, dar in Cluj si Bucuresti sunt ENORM DE MARI, cele mai mari din tara

| arongov explică (pentru Brizbriz):

Am găsit o grămadă de chirii între 200 și 300 care nu reprezintă o problema pentru bugetul nostru

| Yuoia a răspuns:

Chiria e una.
Dar consumul depinde de multe. Ce fel de incalzire? De unde? Cata apa calda consumati? E de la centrala orasului sau CT de apartament? Cata apa rece consumati? Etc, etc...

| goguPatent a răspuns:

Pentru un trai decent intr-o grasoniera, adica sa nu faci foame si frig eu zic ca se mai duc 500euro pe restul de cheltuieli. Trai decent, adica nu stat iarna in chiloti in casa