| xDanyxDany a întrebat:

am o camera care are 3 pereti care au contact direct cu aerul de afara si un perete in interiorul casei. Problema este ca de cand incepe toamna si pana incepe vara am apa la propriu + mucegai pe cei 3 pereti care stau in contact cu atmosfera, camera este izolata toata si pe tavan si pereti si sub parchet am polistiren dar nu e liput cu adeziv. Eu vreau sa izolez pe exterior in speranta ca voi scapa de acea apa de pe pereti dar multi oameni mi-au zis sa stau mai bine asa ca daca izolez peretii pe ambele parti se va forma condens intre placile de polistiren de pe exterior si interior si voi avea si mai multa umezeala si voi strica si peretele. Acum eu vreau un sfat de la cei care au izolat pe ambele parti peretii. Dau funda cui imi zice cum sa scap de acea umezeala sau imi zice daca e bine sa izolez pe ambele parti peretii

Răspuns Câştigător
| viotedy a răspuns:

E sfanta izolatia pe ambele parti.Alea-s prostii cu respiratia peretelui.Pe interior cu placa de 2 sau 3 si pe afara cu 5 sau 10, cum iti permiti.Pui adeziv intins pe toata placa, nu in puncte si pe laterale, apoi plasa, adeziv pe deasupra.La casa merge si fara dibluri, dar poti sa-i pui daca vrei. Apoi dai amorsa si tencuiala.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Un perete izolat corect nu transpira si nu mucegaieste. Nu cumva e fundatia prea joasa si umezeala urca din pamant, prin capilaritate?
In privinta izolatiei pe ambele parti, nu dauneaza nimanui, decat bugetului, e singurul motiv pentru care se foloseste izolatia pe o singura parte, ideal fiind pe exterior, din mai multe motive, pe care nu le detaliez aici (il las pe Relian sa gaseasca contraargumente). Asta cu respiratul peretilor e o tampenie de prostit prostii, peretii nu trebuie sa respire, ca nu-s organisme vii. Cel mai bun exemplu de perete care nu respira este sistemul Amvic. Si crede-ma, nu s-a sufocat inca nici un astfel de peretehee hee.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu am mai auzit pana acum perete izolat pe ambele parti. Ideal ar fi doar in exterior tocmai ca pertele in interior sa poata "respira" sa zicem asa.

Exista solutii speciale pentru mucegai si umezeala, care trateaza peretele, poti incerca

| MihaelaDart a răspuns:

Blocul unde locuiesc parintii mei era unul cu probleme, mai ales la dormitorul meu unde cazuse tencuiala din cauza vechimii a cladirii si mereu cand ploua sau ningea, peretele din interior era umflat si ud... bine ca tencuiala era tinuta de tapet, asa ca nu m-am vazut cu vreo spartura...

De la asociatie au inceput sa se puna bani si in final reconditionarea blocului urma sa fie facuta. Astfel au placat cu polistiren expandat pentru fatade, cu toate ca si tata a facut reparatia pe interior tot cu polistiren+rigips, pot sa spun ca de atatia ani de cand s-a facut reparatia blocului nu am mai avut probleme, locuinta a devenit mult mai calduroasa pe timp de iarna, astfel incat sa stam cu ferestrele intre-deschise, cu caloriferele date la limita sau cateodata chiar inchise, ajungand temp de pana la +25-30 grade si fara nici un condes, fara nici o umezeala etc, peretii sunt toti uscati. Poti consulta un inginer constructor in cazul tau sa te indrume.