| joghu22 a întrebat:

Buna, TPU!
Am o centrala pe peleți Fornello legată de un termostat. Astazi cand am ajuns acasa, temperatura prestabilita era 21, 8 si cand am ajuns acasa temperatura din casa 27, 8, o caldura de mor! Ce s-o fi intamplat? A ars un sac de peleți! E foarte cald in casa!

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

O eroare de comunicatie intre termostatul din camera si receptorul de la centrala. Cauzele pot fi multiple, de la slabirea bateriilor, ecranarea uneia din unitati, interferente cu termostatul vecinului, o defectiune la una din unitati...
Aici isi arata utilitatea un termostat wi-fi, eu primesc alerta pe telefon atunci cand temperatura in casa depaseste temperatura setata si centrala nu a pornit sau cand temperatura scade iar centrala nu porneste.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

S-a stricat termostatul. Cauta un service!

| joghu22 explică (pentru Salontanul):

Poate fi cauza ca nu i-am schimbat niciodata bateriile?

| Salontanul a răspuns (pentru joghu22):

Se poate! Nu stiam cum arata un termostat la centrale de astea dar daca este ca la cele pe gaz poate fi si asta.

| joghu22 explică (pentru Salontanul):

Da, este la fel ca la cele pe gaz! Am schimbat bateriile ulterior, aceasta a fost cauza! Multumesc!

| Salontanul a răspuns (pentru joghu22):

Sa fii sanatos!

| 19flo79 a răspuns (pentru joghu22):

Mi se pare ciudat pentru ca atunci cand bateriile se uzeaza, termostatul nu mai cupleaza centrala, adica ramane oprita, nicidecum sa mearga contunuu...
Sper totusi ca ai rezolvat!

| joghu22 explică (pentru 19flo79):

Da, era intr-adevăr de la baterii! Acum merge normal!