| andreealc345 a întrebat:

Am o intrebare legata de o micuta orhidee care s-a uscat. Tulpinile sunt deja uscate, la fel si frunzele care au cazut deja. O pot readuce in vreun fel la viata? Mi-e foarte draga si n-as vrea sa o arunc. Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu mai ai ce salva din orhideea aceea!

Orhideele sunt foarte pretentioase, se uda foarte putin, nu se muta din loc si daca sunt de interior, se protejeaza de soare direct.
Eu am multe orhidee atat afara cat si in casa, si iti pot spune cu siguranta ca nu mai exista nimic viu in planta aia.

| MaxiMarcus a răspuns:

Sincer nu ştiu prea multe despre flori dar îţi pot spune despre orhideele mele care trăiesc perfect.

În primul rând pune-le pe pervaz (înăuntru desigur), unde să bată soarele destul de des.

În al doilea rând fă-le duş (stropeştele sub duş).