| aphrodite26 a întrebat:

Am o intrebare legata de redecorare. Peretii mei au 4x2 m. O rolă de tapet are 10×0.53 m. Cate role de tapet mi-ar trebui pentru toți 4 pereti? Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cam 5-6 role, depinde si de dimensiunile exacte ale pereților. Daca au puțin sub 4 metri, ce tai din ultima fâșie poți folosi la peretele alăturat. Daca au fix 4, vei pierde ce tai din ultima fâșie. Si depinde si de dimensiunile geamului si ușii.

| Alexandrionelu a răspuns:

Masori înălțimea camerei. Calculezi suprafața fiecărui perete, apoi aduni suprafețele. Din suprafața totală a pereților scazi suprafețele ușilor și ferestrelor. Împărți ceea ce rămâne la suprafață unei role și afli de câte role ai nevoie.
Poți sa rotunjești in adaus numărul, pentru ca sa compensez pierderile.
Spor la treaba!