| anonim_4396 a întrebat:

Am o masina de spalat Indesit la care s-a ars pompa de evacuare, am inlocuit pompa arsa cu una buna (folosita ) cand am conectat masina la priza a pornit pompa de evacuare singura si functioneaza in continuu, ajutati-ma cu un sfat, ce ar putea fi?

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ai cu siguranță un scurtcircuit pe undeva. Cel mai probabil când ai umblat la fire, le-ai „ciupit" cumva izolația. Posibil chiar să „dea la masă" - verifică pe carcasa metalică cu un creion de tensiune.
Recomand să chemi un specialist - orice eroare de tipul mai sus descris poate fi mortală!

| untu a răspuns:

Cauza este infundarea unui filtru plin de scame si de mizerii, dar vedeti sa nu fie apa inauntru, mai intai goliti toata apa din masina de spalat! Vedeti jos deschizatura aceea cu un surub, deschide-o vedeti acolo un filtru infundat si plin de scame! Urmariti videoclipul de aici-https://www.youtube.com/watch?v=1mvnUZFxB1A

| Domino2018 a răspuns (pentru untu):

Multumesc pentru raspuns, am procedat intocmai cum este in videoclip, nu este asta cauza din pacate filtru este curat, pompa functioneaza fara a seta un program anume, doar pun stecherul in priza si pompa de evacuare porneste singura!

| untu a răspuns:

Anulati totul de pe programul de comanda si luati de la inceput de la punctul rosu (oprit), asteptati sa confirme raspunsul comenzii prin clipirea ledului si apoi porniti de la inceput programul 1 de spalare (bumbac)

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Nu a ramas pozitionata pe programul "evacuare"? E unul separat de restul programelor, la sfarsit. Poate instalatorul a facut proba si a ramas asa.

| Domino2018 a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Multumesc pentru raspuns, nu, nu este setat programul pe evacuare!

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru Domino2018):

Atunci, sa revina instalatorul.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Iata, din intimplare, am gasit acest site unde raspunde un specialist in electrocasnice: http://incorporabilepremium.blogspot.ro/......or-la.html
Poate va ajuta.