| Adrian_Adi_1995_yPVt a întrebat:

am o problema cu firele din tava de la candelabru, s-au copt foarte tare si nu stiu cum ar fi mai bine sa le izolez.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Cel mai bine ar fi să le schimbi:
- scoți siguranțele pe lumină;
- desfaci firele și dai lampa jos;
- la capătul dinspre tavan, la fiecare fir lipești / legi prin torsadare un alt fir din Cupru preferabil cu izolație de teflon, apoi tragi de firul vechi pe la dulia de la bec până ajunge acolo cel nou. Pe acela îl vei tăia apoi la dimensiune;
- repeți pentru toate cele două sau trei fire ale lămpii;
- montezi la loc duliile;
- montezi la loc lampa;
- cuplezi siguranțele și aprinzi becurile. Dacă nu sare nicio siguranță - e totul OK. Altfel, o dai jos și vezi unde ai legat firele aiurea sau unde se ating fără să fie nevoie. Evident, reluând procedeul de la capăt cu scoaterea alimentării!

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cheama un electrician ca daca nu te pricepi lasi blocul pe intuneric, arzi siguranța la cofret si ai rezolvat o de tot, te costă enelul de nu face.

| Tpufan123 a răspuns:

Nu spune nimeni ca e la bloc CristiDinBucuresti. Mai bine schimbi firele, cumperi aplici, alte lampi, nu stiu dar daca s-au copt risti sa faca un scurt in cel mai bun caz