| Yulik2003 a întrebat:

Am si eu o rugaminte... As dori ca voi, (de preferat adultii), sa imi raspunda la aceasta intrebare. Familia mea a achizitionat, acum 4 ani, o masina de spalat rufe. Si acum, are o defectiune. tatal meu a sunat la servicul clienti, si ei i-au spus: ca sa va trimitem un mecanic, trebuie sa ii aratati CERTIFICATUL DE GARANTIE, si BONUL FISCAL. El nu mai gaseste BONUL FISCAL. Ce alternativa ar exista?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil, tatal tau nu a fost suficient de explicit, iar dispecerul nu a inteles ca este vorba de reparatie POST-garantie.

Reprezentantele se ocupa gratuit doar de aparatele la care se face dovada ca sunt inca in garantie.
Dupa expirarea termenului de garantie, reprezentantele fac reparatiile doar contra cost (care poate fi mai mare decat la alte service-uri), iar acest cost trebuie asumat.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Probabil ca, cei de la firma apelata, au inteles ca masina de spalat este inca in perioada de garantie motiv pentru care cer atat certificatul cat si bonul fiscal. Bonul fiscal atesta daca obiectul se afla sau nu in perioada legala de garantie --- pe el se afla inscrisa data cumpararii cat si firma de la care a fost cumparat.
Tatal tau sa caute o alta firma care ofera servicii de reparatii pentru masini de spalat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Are asa multa garantie masina aia de spalat 4 ani?

| Yulik2003 explică:

Ei trebuie sa se asigure ca el a cumparat-o de la ei.