| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna TPU, as dori sa aflu daca planta ce e ca o rosie numita papalau e buna sau nu. Pe un site am vazut ca scrie ca e ruda cu rosiile si vinetele.
https://ierburiuitate.files.wordpress.com/2013/11/papala u2.jpg
Asa arata.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se vinde in Lidl la caserola si sotia mea le folosete la ornat torturi cu fructe. Este foarte buna si este o planta exotica. Physalis alkekengi sau păpălău este o plantă erbacee perenă cu flori albe și frunze verzi, cu fructe decorative, cunoscută și ca cireașa evreilor sau curcubetica. Această plantă ornamentală este cultivată în mare măsură pentru forma interesantă de felinar iar fructele sale vii de culoare roșu-portocaliu sunt perfecte pentru decorare toamna. Multe dintre (sunt mai multe specii) ele sunt toxice. Cele aflate in Lidl sunt comestibile. De aia nu este bine sa le culegi de pe camp (ele se afla la marginea padurilor de foioase).

| Catrice a răspuns:

Zău? Eu știam că e floare și de toxica...(seamănă la aspect, dar nu e deloc ca o rosie, e goala pe dinăuntru)

| Salontanul a răspuns (pentru Catrice):

Nu toate. Le gasesti in Lidl pe cele comestibile (Physalis Peruviana).