| Ushhher a întrebat:

As vrea sa stiu si eu cat m-ar costa sa ridic o constructie de 10/10/3 m de la 0.
Fundatie, pereti (boltari, instalatie electrica) si acoperis (ceva cu costuri reduse).
Ca si o perpectiva de ansamblu, incaperea ar folosi la mica ferma de prepelite.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Estimativ, din cca. 50 mii euro se poate realiza, daca faci in regie proprie, in afara teren.
Construit "normal", cu o firma de constructii, te poate costa chiar si 150 mii euro sau chiar mai mult.

| Ushhher explică (pentru Bula):

Omule, 10 m lungime, 10 m latime si 3 inaltime cu 50.000 de euro? Hai sa fim seriosi si sa raspundem realistic nu la misto...

| Bula a răspuns (pentru Ushhher):

Traversele trebuie sa fie peste 10m.
Bpltarele nu tin greutatea unei asemenea traverse + acoperis + 50cm zapada, deci ai nevoie de o structura serioasa, ca la o mica hala. Poti ajuta cu stalpi intermediari, dar trebuie fundatie serioasa si pentru ele.

Calculeaza cat este greutatea zidurilor + acoperisul + un jumat de metru de zapada, pe o suprafata de 100mp si iti vei da seama despre ce vorbesc.

| alex495 a răspuns:

10 m patrati cu 10 m latime si 3 inaltime? In jur de 10 mii de euro daca ang fara contract cum s ar spune. Echipa de 4 mesteri

| Ushhher explică (pentru alex495):

10.000 de euro? Pe ce sa cheltuiesc atat? Nicidecum n-are cum...

| alex495 a răspuns (pentru Ushhher):

Am zis aproximativ. O casa izolata cu apa trasa, curent s-a.m.d acolo m-a dus pe mine. Geamuri, usi. Pt prepelite sau ce faci tu sa zicem in jur de 7000

| Sorin7777 a răspuns:

Cam 150 milioane