| Ellenaella95 a întrebat:

Buna,TPU! Avem o casa batraneasca stil vagon (se trece prin 2 camere) si vrem sa o renovam, sa construim un hol exterior si sa dam usi fiecarei camere pentru a le desparti. Cam cat ne-ar costa constructia acestui hol si ce materiale ne sfatuiti sa folosim pentru constructia acestuia?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Ca sa construiesti hol exterior trebuie sa ai autorizatie de constructie. Ca sa primesti autorizatie de constructie iti trebuie plan de constructie facut de un arhitect. Ca sa iti faca arhitectul planul trebuie sa faci expertiza de rezistenta a cladirii, deoarece casa este veche. Si uite asa, mai mare daraua decat ocaua. Daca o sa construiesti fara autorizatie de constructie o sa platesti amenda de cateva mii de lei si obligata sa faci planul casei.
Constructia acestui hol depinde de: zona (preturile difera de la o zona la alta), de cine face constructia. Materiale? Cred ca BCA de 20 ar fi bun. Manopera: pana in 5.000 lei. Toata lucrarea in jur de 10.000 lei.

| Ellenaella95 explică (pentru CodrutElian1990):

De construit il construim noi, sotul lucreaza in constructii, nu ar fi o problema. De autorizatie nu stiam ca trebuie la hol exterior, lipindu-l de casa deja existenta, multumesc ca mi-ati spus!

1 răspuns: