| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna TPU. Care este diferenta dintre trestia de zahar si sfecla de zahar? Din trestia zahar stiu ca se face Zahar din sfecla poti face zahar sau nu?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din ambele se face zahar. In alte vremuri, pe care nu le-ai apucat, aveam numai zahar din sfecla, care este mult mai dulce decat cel din trestie.

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt 2 plante total diferite!
Trestia de zahar este o planta care tarieste la suprafata pamantului, pe cand sfecla este in totalitate in pamant.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Trestie_de_zah%C4%83r

https://ro.wikipedia.org/wiki/Sfecl%C4%83_de_zah%C4%83r
Singura asemanarea este ca din amandoua se extrage zahar.

| Catrice a răspuns:

Trestia e ruda cu trestia, sfecla e ruda cu sfeclahee hee
Da

| Zuzu1991 a răspuns:

Chimic, nici una: https://www.tinerama.ro/......in-sfecla/
in rest e numai culoarea, ala de trestie e brun
iar in articolul ala vezi ca, considerentul ca ala de trestie e mai bun e de fapt un mit

trestia de zahar a fost prima din care s-a facut zahar si multi s-au imbogatit de aia, insa acum se face din sfecla pentru ca e mai ieftin decat trestie si mai usor de procesat (trestia creste numai in mlastini)

| Vântulalb a răspuns:

Chiar numele ii spune: sfecla de zahar. Da, se face zahar din ea. Spre deosebire de sfecla furajera care se doar hrana la animale.

| AndreeaWTS a răspuns:

Din amândouă se obține zahăr.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreeaWTS):

A cerut diferente, nu asemanari.