| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

cati ani traieste vita de vie? Cum iti dai seama ce varsta are si unde trebuie sa te uiti? La copaci te uiti la inele, la vie cum iti dai seama? Stiu ca un lastar de la vie traieste 2 ani de unde se leaga strugurii dar eu ma refer la butas de vie, cati ani traieste?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Și vița de vie tot prin „cercuri" își marchează vârsta. Ghinionul este că pentru a o afla, trebuie s-o tai (omori).
De trăit, trăiește foarte mult; am în vie butuci de pe vremea bunicii (peste 80 de ani).

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Vita de vie nu moare daca e ingrijita, eu am in curte de peste 30 de ani, ea tot creste, cu cat e mai mare/extinsa cu atat e mai batrana, daca e batrana are tulpina groasa, lemnoasa etc