| GabrielGL a întrebat:

Buna TPU, cine ma lămurește cu recalcularea la curent, de ce vine si de ce trebuie sa mai platesc kw care i-am platit deja in timp ce eu trimit luna de luna indexul si imi vine la 6 luni de la ei cu citerea? Mi-a venit indexul din decembrie pana in iunie recalcularea 80 ron cand eu platit luna de luna cu trimiterea indexului lunar pana in prezent. ...Siudat sau sunt eu nestiutor. Da se face de mult recalculari dar nu le vad sensul bun. Doar sa ia bani in plus legal ....pt ceva ce ai platit deja.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Se fac nu se face de mult recalculari, du te la Enel cu factura sa te ajute ei.

| GabrielGL explică (pentru CristiDinBucuresti):

Asta am de gand, dar vream si alte păreri... oricum mersi all

| Catrice a răspuns:

Nu știu ce faci tu ca la mine dintotdeauna vin pe minus.

| mastadont a răspuns:

Ce plătești tu se numesc estimări și este un procedeu folosit în toată lumea, dar și un mod bun prin care companiile pot să-ți ia bani în plus. Cea mai bună soluție este să mergi la ei și să le spui că nu ești de acord să-ți facă ei estimarea înainte și că vrei să plătești doar cât consumi în fiecare lună.
Eu am avut o factură de 1200 lei și am aflat că era de fapt o estimare a cât voi consuma eu pe următoarele 6 luni, bineînțeles că am mers la ei și am contestat factura oprind și recalcularea. Ulterior mi-a venit o factură cu minus, deci îți imaginezi cam cât pun ei în plus.
Acum, tu practic plătești cât estimează ei că consumi, nu consumul real, care poate varia de la lună la lună și nu reflectă neapărat calculele făcute de ei.

| GabrielGL explică (pentru mastadont):

Nu estimează ei nimic, deoarece eu luna de luna trimit cat consum....si la 6 luni imi vine o recalculare(la ce) la cat am consumat si un plus de băieți buni...

| mastadont a răspuns (pentru GabrielGL):

Degeaba trimiți tu cât ai consumat că ei tot fac estimări pe 6 luni înainte și îți trimit factura bazată pe estimările făcute de ei, nu pe cât ai consumat. Eu am oprit aceste recalculări și estimări și le trimit indexul în fiecare lună, așa că la mine nu vin decât să citească contorul din când în când.
Ceva este la mijloc, dacă le trimiți indexul, adică consumul exact pe care l-ai avut, atunci nu ar mai trebui să îți recalculeze pentru că nu ar avea ce, ei având deja datele trimise de tine.
Îți sugerez să oprești estimările și recalculările mergând la ei la sediu și să vezi dacă situația se îmbunătățește.

| GabrielGL explică (pentru mastadont):

De asta zic, cine se sesizează isi recupereaza inapoi bani cine tace ei mănâncă in continuare