| Domino2018 a întrebat:

Credeti ca un generator de acest tip este bun pentru a alimenta o pompa de recirculare la o centrala termica pe lemne?
http://www.dedeman.ro/......-5-cp.html

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Teoretic, da. Cu condiția ca motorul și alte componente ce necesită alimentare ale centralei tale să nu consume mai mult de 600 W. Și să ai un rezervor suficient de mare de combustibil ca să permită funcționarea în regim de lungă durată.
Pentru alimentare de rezervă, ar fi mai recomandabil un UPS „pure-sine" de vreo 1000 VA, dar cu baterii redimensionate astfel încât să permită funcționarea pentru mai multe ore (câte crezi tu că ai nevoie) la rând. E ceva mai scump, dar mult mai sigur și mai eficient.

| Domino2018 explică:

Sau acesta : Generator curent electric Honest EPTO GG 650, 650W