| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna TPU, cu ce/cum pot face o solutie de stropit rosii? Pot face apa cu urzici e buna? Si daca da, ce inseamna sa las la macerat? Adica sa stea de azi pe maine, pot sa adaug si cenusa in cea compozitie de apa cu urzica si e buna si la vinete? Si drojdia de bere adica care pot pune bere in solutie?

Am rasaduri si trebuie sa le stropesc, cenusa stiu ca contine potasiu si fosfor. Deci ce trebuie sa fac?

4 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Macerarea se face prin tinerea in apa timp de cel putin 24 de ore (mai cu efect 48 de ore) urzicile. Ce este bun la rosii este bun si la vinete.
Berea se pune de regula pe timp ploios, pentru a ajuta la o persistenta mai indelungata pe frunze a solutiei, sa nu fie data de pe frunze de picaturile de ploaie.

| CIaudiu a răspuns:

Eu le stropesc cu lapte.

| Alverto a răspuns:

Ai aici un clip
https://youtu.be/3b1DZ6una0s
Recomand sa te și abonezi pentru că este un canal foarte folositor.