| Syrten a întrebat:

Cu ce pot înlătura mucegaiul de pe pereții din baie format de la umezeală?
Și cum pot împiedica umezeala fără să aerisesc mereu. că se face frig.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Poti apela la un dezumidificator dupa ce se curata complet mucegaiul cu diferite tratamente, asa cum ti-au spus in comentarii si ceilalti useri de pe TPU.
Daca ai geam la baie, trebuie lasat deschis dupa fiecare dus / baie sa iasa umezeala, dupa se da drumul la centrala sau la sursa ta de caldura.
Daca nu ai geam la baie si ai aerisire, asigura te ca functioneaza corespunzator sau daca nu, apeleaza la un dezumidificator electric.
Dar trebuie neaparat indepartata bacteria (mucegaiul) inainte.
Daca chiar ai bani, atunci poti face cum ti-a spus si aici in comentarii, refacut peretii, gasit o metoda de aerisit + dezumidificator.
Eu stau la parter si am facut toate metodele posibile si tot apare uneori, depine si de zona si de mai multi factori, trebuie sa tii sub control cu solutii.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Simplu.
Opresti apa, sa nu fie umezeala. big grin

| biancaebar a răspuns (pentru Bula):

Chiar nu ai rușine, te întreabă ceva important de care are nevoie și tu ii răspunzi cu prostii. Dacă te plictisești așa de tare du-te in alta parte.

| Bula a răspuns (pentru biancaebar):

Citeste si tu ATENT intrebarea, apoi raspunsul meu!

Daca se intreaba prostie, atunci raspund si eu ca atare.
"cum pot împiedica umezeala fără să aerisesc"?
Adica in baie sa nu fie umezeala. laughing

| sierra1 a răspuns (pentru biancaebar):

"Chiar nu ai rușine,... tu ii răspunzi cu prostii"

Bia mamă, tu ești de la comitetul de intregritate de pe internet?

| darrio2007 a răspuns (pentru Bula):

Bula, ai grija ce scrii pe aici, că a venit o justitiară pe site.

| Bula a răspuns (pentru darrio2007):

:O

| darrio2007 a răspuns:

Este baie. E normal sa ai umezeala. Asa ca aeriseste cat mai des. Nu ai calorifer, asta ca tot vine vremea rece? Asa ceva e bun antimucegai.
https://www.emag.ro/......DYFTCBBBM/

| romeo78 a răspuns:

Este un tratament care se face vara. Se curăță pereții de tencuială pănă la placă sau cărămidă. Se lasă ușa deschisă, geam cel puțin 5 zile, perioadă în care se stropește cu soluție antimucegai de a doua zi, apoi pauză, iar o zi se stropește, apoi se lasă 2 zile să se usuce bine de tot. Dacă se pune faianță, nu se încarcă peretele cu tencuială decât cât să se îndrepte peretele. Pentru vopsea, căutați vopsea lavabilă pentru baie. Chiar dacă nu are aerisire baia, se poate monta pe ușă un aerositor, de genul celor care se pun la hotele de gaz, o bucată de plastic cu sită.

| Demidol a răspuns:

Mucegaiul poate il inlaturi cu ce ti s-a spus. Dar daca ai umezeala, se reface. Putin probabil sa se faca doar de la apa folosita la dus. Vezi daca nu ai niste tevi sparte, inundatii de pe la vecini, etc. Si inlatura cauza prin reparatii. Nu usca rufele in baie ci pe balcon.

| PavelAndrei78 a răspuns:

Aerisirea este o conditie obligatorie pentru spatiile cu umiditate cum este si baia. Acolo unde nu exista geam trebuie puse ventilatoare sau orice altceva care ajuta la indepartarea umiditatii. Daca mucegaiul este deja format atunci trebuie sters bine, eventual folosita si o solutie antimucegai si apoi, dupa ce peretele este foarte bine uscat dati cu o lavabila buna, incercati Aeria Superweiss antimucegai pentru baie si bucatarie, care se aplica foarte usor si are si acoperire foarte buna. Dar repet, aerisiti pentru ca asa este si sanatos sa traim, casa trebuie aerisita foarte bine