| lixu16 a întrebat:

Buna TPU
Cum ar fi mai bine sa procedez?
1 sa imi cumpar teren si sa construiesc o casa de la 0?
SAU
2 sa imi cumpar direct casa gata construita?
Mentionez ca si zona vreau sa fie in zona Deva Simeria,Bacia, Tampa Bugetul detinut de mine e aproximativ 30-40 de mi de euro. (maxim40 de mi E) aici intra casa la cheie fara mobila.
Dupa aceste date ce parere aveti care variant e mai ok? Vreau o casa cu doua camera bucatarrie hol banie eventual terasa + mansard daca se poate.
Va rog sa imi dati un sfat si o variant cum sa procedez, cine se pricepe sa imi dea un pret estimative pe constructive noua la cheie cu sau fara teren.
Multumesc mult,

Răspuns Câştigător
| VadTot a răspuns:

In principiu ar fi sa o cumperi gata construita! Dar ...parca nu ar fi cum ti ai dori o tu.intelegi..sa o construiesti de la zero..costurile ar fi foarte mari probabil..si necesita o multime de chestii de la cele mai marunte ..pana la. daca vrei sa o cumperi gata construita te sfatuiesc sa nu te grabesti.Sa fugi de speculanti care ti promit marea cu sarea. aburire pe fata asa..in fine deci acum e alegerea ta.Dar multa grija.si nu ti as recomanda sa fie o casa construita recent..eu daca asi avea banii tai asi cumpara o casa ceva gen batraneasca.dar bine construita din caramida.rosie.de preferat..alea sunt cele mai bune si rezistente case..chiar daca au o vechime de.20 30 de ani...cu siguranta mai rezista o suta de ani..Vara crede ma ca i o racoare.de nedescris.iar iarna foarte multa caldura.
Succes!

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca o construiesti tu singur atunci merita sa o faci nu sa o cumperi dea gata.Asata daca te pricepi,iar daca nu tot mai bine e sa o faci dar sa spui tu ce vrei, sa faci ceva planuri cum vrei sa fie casa, cite camere, cit de mari sa fie, ferestre etc. Apoi faci living cu bucatrie la un loc chestii de genul asta.Sau daca nu altceva ce iti place.Vad ca ai zis 2 camere bucatrie baie si hol.Hol la ce iti tgrebuie, ce utilitate are un hol? Eu sincernui vad utilitatea. Celmai frumos mi se pare la intrare un living care sa includa si bucatarie, apoi 2 camere cum ai zis dar separate, deci intre ele sa faci baie.Adica sa iti zic mai clar faci o camera apoi in continuarea ei faci un fel de hol cam de 2 m latime sazic asa, dupa care urmeaza la rind a dpoua camera.Ei faci usa dintr-o camera spre holul asta de care zic undeva la mijloc pentru o camera si undeva spre fereastra la camera ailanta.Dai holul ala pe din doua, adica il separi cu zid si obtii astfel 2 bai, cite o baie pentru fiecare camera.Asa se face si asa e normal.Nu stiu dar e mai bine sa desenezi ceva planuri inainte sa faci ceva sau sa cumperi.Acum daca cumperi dea gata nu mai ai ce alege, vrei nu vrei cu aia ramai.Deci eu merg pe metoda sa o faci tu sau cine o face dar dupa planurile tale.Inainte de asta fa-ti 100 de planuri in diferite modurisi dupa analizezi care ar fi cea mai buna pentru tine.Si poti face si mansarda sinca una super frumoasa.Idei sa ai si sa nu te grabesti.Mai consulta si pe altii.Eu pot desena imediat o casa de genul cum vrei tu si sint sigur ca-ti va placea si oricui chiar.Dar cum am zis consulta si alte optiuni, planuri.Bafta oricum

| InTell a răspuns:

Sa iti cumperi direct construita...nu are rost sa astepti.E frumos sa ai casa ta!

| pepsisiseminte1 a răspuns (pentru InTell):

Eu as zice sa o construiesti de la zero daca ai bani fa-o de la zero e mai sigur 1 o faci cum iti place o faci unde vrei 2 daca nu gasesti unca cum vrei mai bine sa faci una de la 0 daca iti permiti si ai banii! sper ca te-am ajutat :*

| HaKeRo a răspuns:

Sa iei casa construita si incearca sa mai negociezi la pret si daca nu iti place mobila o vinzi si cumperi alta

| TequilaAdam a răspuns:

Eu zic sa iti cumperi una construita...bineinteles,sa fie pe placul tau!

| pepsisiseminte1 a răspuns:

Eu as zice sa o construiesti de la zero daca ai bani fa-o de la zero e mai sigur 1 o faci cum iti place o faci unde vrei 2 daca nu gasesti unca cum vrei mai bine sa faci una de la 0 daca iti permiti si ai banii! sper ca te-am ajutat :*