| LoverMusic a întrebat:

Buna, TPU! Cum se numesc acele intrerupatoare la care poti regla cat de luminos sa fie in camera, rotind intrerupatorul pana la 360 grade?

Răspuns Câştigător
| Arthiom a răspuns:

Variatoare de tensiune. Dar mare atentie, variator poti folosi numai si numai pentru becuri incandescente (normale) sau becuri cu halogen. In nici un caz la neoane sau la becuri cu led.

| LoverMusic explică (pentru Arthiom):

Mi-ai putea recomanda un variator bun până în 50 lei? Mulțumesc anticipat.

| Arthiom a răspuns (pentru LoverMusic):

Pentru ce bec? Presupun ca ai nevoie pentru becuri de maxim 100W.
Cauta prin orasul variatoare pentru perete. Au preturi incepand cu 15-20 lei. Alea sunt suficiente pentru un bec de 100W. Acum depinde, daca ai o lustra cu mai multe becuri, 2 sau 3 atunci ai nevoie de un variator mai puternic. Dar daca e pentru un singur bec, in principiu e suficient cam orice variator de 15 lei, numai sa scrie pe spatele lui ca e pentru 4A (minim).

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Iar a dat "relian" un raspuns de "doi lei". Cat de slab pregatit sa fii sa confunzi variatoarele de tensiune cu intrerupatorul? Oare asta n-o fi facut scoala primara? Cum a reusit, insa, sa invete sa scrie? Mai si vrea sa arate ca face glume! Nu stiu altii dar eu n-am ras!

| relian a răspuns:

Sunt intrerupatoare fara sa rotesti din astea are doara asa o tija f micuta si ridici ori cobori de ea, face acelasi lucru ca si butonu tau del rotesti.Deci poti lua ce-ti place,eu am vazut ca alea se numesc tot intrerupatoare laughing deci nu-s variatoare de mai stiu eu ce sunt intrerupatoare nu stiu exact cum le zic romanii dar pot afla,si tu la fel intrebi la dedeman sau te uiti pe net pe websitele lor si afli si cum se numesc, ce modele au si ce preturi, asa direct, fara sa mai intrebi pe nimeni laughingCat ai pus aici intrebarea, cat asteopti pana cineva sati scrie, asta daca scrie ceva corect deja aveai si intrerupatoru cumparat laughing

| Holiday a răspuns:

Variator.

| sorin_6068 a răspuns:

Variator de tensiune dar dacă îl pui la ceva care merge pe led o să pâlpâie la nivele mici

| dreamwave77 a răspuns:

Exista becuri led care suporta variator