| irinuk28 a întrebat:

Bună TPU, deci, am o plapumă(pilotă) și are umplutură de lână sau bumbac, chiar nu știu exact ce este, dar e foarte pufoasă. Aș putea să o bag la mașina de spălat fără să trebuiască să scot umplutura? Sau ce se poate întâmpla?
Dau FUNDĂ.
Mulțumesc!

1 răspuns:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Pilotele sunt rareori umplute cu bumbac, sunt sintetice si tratate uneori anti acarieni, anti microbi. Poti strica masina de spalat, nu iti recomand asa ceva, mai ales daca e o pilota de dimensiuni normale fie ea de o sau doua persoane. Nici pernele similare pilotelor. In primul rand ca materialul ala din interior nu se va spala bine in masina, iar tamburul se poate descentra, poti baga o pilota la masina DOAR in masinile mari pentru 12Kg la programe speciale cu apa mai multa.

Spala pilota intr-un lighean mare sau in cada punand intr-o prima apa detergent praf dizolvat si lasand-o si cateva ore, o poti si manevra intr-un anume fel ca sa se realizeze o frecare, eu prefer sa apuc de diverse capete sa o ridic in sus si apoi s-o las sa cada in mod repetat forta caderii va realiza o mai buna spalare. Apoi intr-o a doua apa poti pune un ariel lichid mountain spring, nu e nevoie deci de balsam, o mai bosolesti vreo 10 minute, o lasi maxim jumatate de ora si limpezesti in cateva ape. O pilota astfel spalata te tine un an fara probleme. Pilotele si pernele se arunca dupa vreo 3-5 ani.