| Calin221 a întrebat:

Imi renovez o bucătărie de aproximativ 5 MP, cu faianță pe pereți.

Oare cati saci de adeziv Ceresit CM9 25 kg am nevoie? Imi recomandați alt adeziv?

Mulțumesc!

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ceresitul are produse bune, dar pretul e pe masura. Eu am fost foarte incantat de adezivul alb de la Primus.
Daca peretii sunt drepti, cu un sac pui chiar si 10 mp. Pentru a estima insa consumul total, ne trebuie suprafata ce urmeaza a fi placata, nu suprafata bucatariei.

| cristi202 a răspuns:

Depinde de pereti. Daca sunt perfect drepti, mergi, cum spunem noi, cei ce lucram in constructii, "la pieptene", adica la acele striatii ale gletierei cu care faiantarul lucreaza. Si atunci consumul e minim. Daca nu sunt pereti drepti, e in functie de cit de strimbi sunt.
Si mai e ceva. Depinde si de cel ce aplica faianta. Un meserias consuma mult mai putin adeziv ca un amator, deci intre pereti drepti si meserias si pereti strimbi si amator, variabila poate fi foarte mare, undeva intre 3 si 7 saci.
Inca ceva. Nu ai spus pana la ce inaltime vine faianta. La bucatarii se pune in general pana la 1, 80-2, 00 m, fata de bai unde vine pana la tavan, dar sunt bucatarii unde faianta vine doar pe peretele cu chiuveta si aragazul. Daca mai adaugam si aceasta variabila, lucrurile o iau razna ☺.

| Calin221 explică (pentru cristi202):

Pana la înălțimea de 2. 3 M

| cristi202 a răspuns (pentru Calin221):

Atunci de la 4 saci in sus.

| darrio2007 a răspuns:

5 metri patrati este pardoseala, din cate cred. Tu ai de pus 5 metri patrati de faianta?

| sierra1 a răspuns:

1 sac iți ajunge la 5 mp

https://www.dedeman.ro/....../p/4000239